Tepeš najbolji na Planici

SkokoviSki
S
lovenac Jurij Tepeš pobjednik je posljednjeg takmičenja u skijaškim letovima ove sezone koje je za Svjetski kup danas održano na Planici.

Tepeš je bio vodeći i nakon prve serije, a do prve pobjede u Svjetskom kupu došao je skokovima od 217 i 214 metara, za koje je dobio 425,5 bodova. Norvežanin Rune Velta osvojio je drugo mjesto skokovima od 207,5 i 215 metara i zbirom od 423,7 bodova. To je njegovo drugo pobjedničko postolje u karijeri, u kojoj ima i treće mjesto osvojeno početkom januara u Visli.

Slovenac Peter Prevc bio je treći skokovima dužine 207 i 217,5 metara, za koje je dobio 422,5 bodova. Na četvrtom mjestu završio je Japanac Noroaki Kasai (207 i 217,5), dok je peti bio Poljak Pjotr Žila (201,5 i 216). Austrijanac Gregor Šlirencauer, koji je ranije obezbijedio titule u plasmanu letova i generalnom poretku, nastup na finalu sezone na Planici završio je na 11. mjestu skokovima od 198,5 i 210 metara.

Šlirencauer je trofej u plasmanu letova osvojio sa 544 boda. Slovenac Robert Kranjec je drugi sa 407, a treći Norvežanin Anders Stjernen sa 313 bodova. Šlirencauer je takmičenje u Svjetskom kupu završio sa 1620 bodova. Norvežanin Anders Bardal je drugi sa 999, a treeći Poljak Kamil Štoh sa 953. Trofej Kupa nacija osvojila je Norveška sa 5605 bodova, šest više od drugoplasirane Austrije. (Mina)