Česi su u novembru poslali Pismo o namjerama, u kome obavještavaju Vladu da su zainteresovani da realizuju taj projekat, a do sada su dvije kineske firme dostavile Elektroprivredi Crne Gore (EPCG) ponudu za izgradnju drugog bloka TE Pljevlja.
Prema pisanju podgoričkog lista, stigla su i pisma o namjerama za ulaganje od investitora iz Slovačke i Poljske.
Vrijednost projekta iznosi 275 miliona EUR, a oba predložena projekta većinom su i u finansijskom i u energetskom smislu, u skladu sa idejnim projektom i studijom opravdanosti koje je, za potrebe EPCG, uradio slovenački konzorcijum.
Da bi se krenulo u gradnju prvog većeg energetskog objekta od 1982. godine, preduslov je objedinjavanje Rudnika uglja i TE Pljevlja odnosno osiguranje dugoročnog snabdijevanja potrošača električnom energijom i obezbjeđivanje kontinuiteta proizvodnje. Poznato je da svi rudnici uglja u regionu posluju u sastavu termoelektrana ili kao dio mješovite korporacije i radi se o kapacitetima sličnog obima kao pljevaljska Termoelektrana i Rudnik uglja Pljevlja.
“Te dvije kompanije bi trebalo da budu jedna tehnološka cjelina zbog budućeg poslovanja obje kompanije na slobodnom tržištu”, kazao je izvor lista upućen u tu tematiku.
Isto tako, uslov da investicija, koja se procjenjuje na oko 275 miliona EUR, bude isplativa jeste smanjenje trenutne cijene uglja jer u suprotnom energija iz TE Pljevlja ne bi bila konkurentna dok bi sa druge strane konkuretnost RUP-a bila problematična na slobodnom tržištu.
Investicija jasno definiše tehničke, ekološke i investicione uslove za gradnju drugog bloka TE Pljevlja snage od 220 megavata. Izgradnjom drugog bloka obezbjeđuje se i zamjena za postojeći blok, koji zbog dotrajalosti izlazi iz pogona do 2025. godine. Studija uticaja na okolinu je potvrdila da je objekt prihvatljiv za okolinu i da će njegov uticaj biti znatno manji u odnosu na postojeću Termoelektranu.
Izvor: MINA-BUSINESS