Abazović je podsjetio da su, kad je pokrenuo inicijativu oko kontrolnog saslušanja ministara pravde i ljudskih prava, predsjednik Odbora i članovi Demokratske partije socijalista bili protiv, rekavši da to nema veze sa tim Odborom i ljudskim pravima.
»Što je paradoksalno i pokazalo je stepen nepoštovanja i tog političkog mehanizma, koji je dat Poslovnikom parlamentu, ali i stepen osjećaja društvene odgovornosti prema onome šta podrazumijeva afera snimak i kakve je implikacije proizvela na naše društvo«, rekao je Abazović agenciji MINA.
Šef Odjeljenja za Crnu Goru i Hrvatsku u Generalnom direktoratu Evropske komisije, Dirk Lange, poručio je u utorak da je aferu snimak najbolje ispitati organizovanjem parlamentarne istrage i naveo da se nada da će do aprila već biti konkretnih rezultata.
»Mislim da treba da pokušamo da iskoristimo atmosferu koja vlada u Briselu da sprovedemo tu parlamentarnu istragu, ali je pravo pitanje da li je zaista to ono što mi želimo«, rekao je Abazović.
Prema njegovim riječima, ukoliko neko govori da nema mjesta za istrage povodom stvari koje su vezane za političke partije, može se zaključiti da stepen opšteg razumijevanja demokratije i ljudskih prava u Crnoj Gori je toliko nizak da, kako je dodao, nije siguran da će i tako nešto pomoći da se dođe do kvalitetnog rješenja.
Abazović smatra da je važno shvatiti da postoje poslanici koji su spremni da se bore svim demokratskim metodama koje su predviđene Poslovnikom.
»Ali da li to može da dovede do nekog većeg rezultata – bojim se da ne, s obzirom da su tužilaštvo i ostale institucije, kojima je u opisu posla da to rade, toliko jednostrane i politizovane da ne možemo onda od parlamenta da očekujemo da preuzima ulogu od tužioca i pravosudnih organa«, kazao je Abazović.