Susrete privrednika organizovala je Privredna komora Crne Gore u saradnji sa Privrednom komorom Tirane, a u okviru zvanične posjete vicepremijera Igora Lukšića Albaniji.
-U delegaciji crnogorskih privrednika, koju je predvodio potpredsjednik Privredne komore Crne Gore Ivan Saveljić, bilo je 35 predstavnika kompanija i lokalnih samouprava koji su kroz bilateralne sastanke uspostavili poslovnu komunikaciju sa 50 potencijalnih partnera iz
Albanije- saopšteno je Portalu Analitika iz PKCG.
Lukšić je na forumu istakao da je od obnavljanja crnogorske nezavisnosti urađeno mnogo na planu razvoja ukupne bilateralne saradnje dvije zemlje, ali da ekonomska saradnja ne zauzima adekvatno mjesto.
-Zato ekonomija treba da bude vodeća tema budućih susreta na svim nivoima, posebno u vrijeme ekonomske krize kada postoji velika potreba podsticanja trgovine i investicija. Naš zajednički dugoročni cilj treba da predstavlja unaprijeđenje ekonomske saradnje. Podržavam formiranje mješovitog crnogorsko- albanskog ekonomskog komiteta, koji bi svojim aktivnostima pomogao da robna razmjena dvije zemlje, koja je u prošloj godini iznosila skromnih 21,5 miliona eura bude značajno veća – kazao je Lukšić.
Ukazujući na značaj planiranih i započetih aktivnosti rekonstrukcije putnih pravaca poput Skadar-Bar, Tuzi – Božaj – Skadar, Ulcinj – Sukobin, Lukšić je ocijenio da je „regionalnim povezivanjem moguće dosta uraditi na planu infrastrukture, a to će i dalje biti prioritet“.
-Ono što se posebno izdvaja kao uspješna cjelina je saradnja u oblasti energetike. Puštanjem u rad 2011. godine su na najvišem naponskom nivou povezani prenosni sistemi od Grčke preko Albanije, Crne Gore, BiH, Hrvatske i dalje. Takođe, podsjetimo se i da su premijeri Crne Gore, Hrvatske i Albanije još 2007. u Zagrebu potpisali značajnu Deklaraciju o izgradnji Jonsko jadranskog gasovoda, projekta čija je vrijednost procijenjena na 230 miliona eura. Ovaj gasovod bi mogao biti dio Transjadranskog gasovoda i za sve nas znači mogućnost diversifikacije izvora energije – rekao je Lukšić.
Prostor za značajno unapređenje saradnje vidi i u turizmu.
- U toku 2012. u Crnoj Gori boravilo je preko 27 000 turista iz Albanije. Smatramo da postoje brojne mogućnosti unapređenja odnosa u ovoj oblasti. Tu izdvajamo mogućnost zajedničke turističke valorizacije Skadarskog jezera, a smatramo da bi regulisanje toka rijeke Bojane značajno podiglo nivo turističke ponude obje zemlje – kazao je potpredsjednik Vlade.
Saveljić je kazao da raduje što Albanija uveliko razvija putnu infrastrukturu, a u tome vidi šansu i za crnogorske privrednike.
- Perspektiva je u onome što je Crna Gora u privrednom smislu morala i ranije da osjeti i iskoristi - da naše građevinske firme ovdje učestvuju, makar kao podizvođači, u nizu projekata razvoja putne infrastrukture, ali i da naše firme ovdje otvaraju ekspoziture, sarađuju na raznim poljima. Očekujemo saradnju u oblasti prevoza roba, špedicije i saradnje albanskih i crnogorskih luka – kazao je Saveljić.