"Grčka nije krivac sadašnje krize, već njena žrtva. Monetarna unija može da se napravi u šest do osam zemalja, ali ne u 17. Pitanje glasi da li da nastavimo ovim putem, ili da omogućimo nekim zemljama da izađu iz eurozone. Siguran sam da je moguće da pustimo jednu, dvije ili tri zemlje da odu i sve će biti bolje", rekao je Klaus.
Bivši češki predsjednik je kao novi saradnik konzervativnog instituta CATO u Vašingtonu u svom prvom predavanju negirao je da je ikad predlagao raspuštanje EU.
"Još uvijek je moguće da se sprovedu fundamentalne izmjene njene strukture. Međutim, ubijeđen sam da smo u ćorsokaku, a u njemu se ne može naprijed. Moramo se vratiti natrag na poslednju raskrsnicu i donijeti drugačije odluke", kazao je Klaus u sinoćnjem predavanju.
Arhitekta čehoslovačke i češke tranzicije 90-tih godina prošlog vijeka naglasio je da se uvijek borio protiv socijalno-tržišnog modela privrede.
"Lično sam se plašio ulaska u EU, ali mi nijesmo imali nikakvu drugu mogućnost ukoliko smo željeli da budemo normalna evropska zemlja sa svim plusevima i minusima", zaključio je Klaus.
Vaclav Klaus je nakon dva predsjednička mandata i deset godina na čelu Češke funkciju napustio 7. marta, a u predsedničkoj penziji je aktivan u svom Institutu Vaclava Klausa, osnovanom po uzoru na biblioteke bivših američkih predsjednika.
U oproštajnom govoru naciji Klaus je najavio da se neće povući sa češke političke scene.
foto: behindthekit.com