Politika

TVCG: Bez pominjanja afere "Snimak" u Rezoluciji EP o Crnoj Gori

parlamentslajd
A
fera Snimak, najvjerovatnije neće se naći u Rezoluciji o Crnoj Gori, saznaje Televizija Crne Gore iz izvora u Evropskom parlamentu. O Rezoluciji o Crnoj Gori, se debatovalo na spoljno - političkom Odboru prethodnog mjeseca. Konačna verzija Rezolucije je već proslijeđena Evropskom parlamentu na usvajanje, pa je malo vjerovatno da se dokument mijenja u ovoj fazi, saopšteno je TVCG. Izvjestilac Čarls Tanok potvrdio je ovu informaciju za TVCG.

TVCG: Bez pominjanja afere "Snimak" u Rezoluciji EP o Crnoj Gori
Portal AnalitikaIzvor

Evropski parlament odgodio je raspravu o svim rezulucijama za aprilsko plenarno zasjedanje, među kojima i o Crnoj Gori, zbog dijaloga Beograda i Prištine.

O rezolucijama neće biti raspravljano na sjednicama EP u martu, zbog intervencije visoke predstavnice Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton, koja želi da se prije rasprave ostvari napredak u odnosima Srbije i Kosova, saznaje Mina.

U Nacrtu rezolucije o Crnoj Gori se navodi da je, njeno izborno zakonodavstvo, većinom u skladu sa preporukama Venecijanske komisije i OEBS-a.

U tom dokumentu zvanična Podgorica se poziva da i dalje unapređuje izborne liste i transparentnost finansiranja kampanja kako bi se, kako se navodi, spriječili svi oblici zloupotrebe, a posebno državnih resursa u političke svrhe.

Dodaje se da se, u skladu sa preporukama OEBS-a, mora jačati povjerenje javnosti u izborni proces.

U rezoluciji se apeluje na crnogorski parlament da izmjenama Ustava jača nezavisnost i integritet pravosuđa i profesionalnu autonomiju Tužilačkog savjeta.

Izvjestilac Čarls Tanok smatra da je dobro je što je nadzorna uloga Skupštine ojačana usvajanjem Zakona o parlamentarnoj istrazi.

“Nadzorna uloga parlamenta se mora jačati pogotovo u borbi države sa organizovanim kriminalom i korupcijom”, kaže se u rezoluciji.

Navodi se i da parlament, kroz politički dijalog, mora biti aktivnije uključen u pregovore sa Evropskom unijom.

“Više skupštinskih Odbora mora značajnije nadzirati taj proces, a parlament mora kontrolisati i primjenu usvojenih zakona”, dodaje se u rezoluciji.

U tom dokumentu se žali što je korupcija i dalje raspostranjena i ohrabruje se Vlada da primijeni antikoruptivne mjere što se, prema Tanokovoj ocjeni, može poboljšati usvajanjem novog zakona o finansiranju političkih partija. (TVCG)

 

 

Portal Analitika