Politika

DPS: Bizarne konstatacije o kupovini glasova parama EIB-a

Logo_DPSok
D
emokratska partija socijalista nazvala je danas bizarnim konstatacijma tvrdnje dnevnog lista Dan da su se otpremnine bivšim radnicima preko Fonda rada, isplaivale isključivo članovima te partije, za šta je novac obezbijeđen dijelom i iz sredstava Evropske investicione banke EIB.

DPS: Bizarne konstatacije o kupovini glasova parama EIB-a
Portal AnalitikaIzvor

 

- Demokratska partija socijalista pozdravlja inicijative o pokretanju istrage povodom navodne zloupotrebe sredstava renomiranih međunarodnih finansijskih institucija. Istovremeno, podsjećamo da je najveći broj rješenja za isplatu otpremnina donijeto 2011.godine, kada nije bilo govora o izborima, te da se otpremnine odnose na više od 20.000 građana Crne Gore, navedeno je u reagovanju iz te partije dostavljenom Portalu Analitika.

Podgorički dnevnik ''Dan'' objavio je da je Predsjedništvo Demokratske partije socijalista planiralo na sjednici, održanoj uoči prošlogodišnjih parlamentarnih izbora, da se otpremnine bivšim radnicima preko Fonda rada, isplaćuju isključivo članovima te partije, za šta će se novac obezbijediti dijelom i iz sredstava Evropske investicione banke EIB.

U DPS-u navode da je redakcija „Dana“ ''očigledno, odavno ustalila praksu obmanjivanja svojih čitalaca i ukupne javnosti u Crnoj Gori''.

- U tom kontekstu, i njihova interpretacija „novih otkrića“ u takozvanoj „aferi Snimak“, nije ništa drugo do sirova manipulacija. Vidljivo nezadovoljstvo dosadašnjim efektima kampanje pred predstojeće predsjedničke izbore, „Dan“ grčevito pokušava da prikrije svakodnevnim obmanama i da stavi povez preko očiju i ušiju čitalaca, ne bi li ih onemogućio da vide i čuju izvorni smisao onog što je izrečeno, tvrde u DPS-u.

Tako se, ovoga puta, kako navode u DPS-u, istupanjima političkih funkcionera DPS-a na proširenoj sjednici Predsjedništva pripisuje namjera da se naši članovi favorizuju po pitanju isplate otpremnina, uz bizarnu konstataciju o „kupovini glasova parama EIB“. Ako se zna da se otpremnine odnose na nešto preko 20.000 građana Crne Gore, uz uvažavanje činjenice da je skoro svaki drugi glasač u Crnoj Gori svoj glas povjerio DPS-u, može li se pretpostaviti da bar polovina od tog broja ljudi koji čekaju na isplatu otpremnina jesu simpatizeri DPS-a?, navode u DPS-u.

- Ako je tako, treba li očekivati da DPS zanemari ovo važno pitanje ili je prirodno da se, u mjeri mogućeg, angažuje da se ova obaveza države izvrši za sve? Da li je DPS, na bilo koji način, tražio da se isplate otpremnina rade selektivno ili je nastojao da se isplata otpremnina ubrza, za dobrobit svih građana, pa i simpatizera DPS? Smatramo prirodnim i potpuno legitimnim da su se, pored DPS-a, za ubrzanje isplate otpremnina angažovale i druge partije, jer svaka od njih mora voditi računa o interesu svojih birača i drugih građana.

Zar onda nije prirodno da i politički funkcioneri najveće parije u Crnoj Gori traži „ubrzanje određenih aktivnosti“, kako bi se ovo pitanje apsolviralo u cjelini i za sve građane na koje se odnosi, bez obzira na njihovo političko opredjeljenje? Ako tom ubrzanju doprinosi jedan ili više sastanaka sa Fondom rada, logično je da DPS inicira i takvu komunikaciju i sve druge aktivnosti koje doprinose boljitku građana Crne Gore. Najzad, podsjetićemo da je najveći broj rješenja za isplatu otpremnina donešeno 2011. godine, kada se nije ni razmišljalo o izborima. Sa kakvom logikom se, onda, može govoriti o zloupotrebama?

Po našem dubokom uvjerenju, smisao postojanja političkih partija treba da bude upravo svakodnevno angažovanje na rješavanju pitanja koja opterećuju život građana, a ne gola borba za političku supremaciju i vlast.

- Dalje, kao odgovorni ljudi, pitanje zapošljavanja mladih smatramo jednom od najznačajnijih tema koja je, ne samo na predmetnom sastanku, već stalno na dnevnom redu DPS-a. No, „Dan“, i po tom pitanju, pokušava da disciplinuje slobodan um čitalaca, tumačeći „zakulisni smisao“ naših diskusija. U biračkom spisku ima oko 130.000 mladih ljudi, a pitanje zapošljavanja je vitalno upravo u ovoj populaciji. Smatramo prirodnim da ovoj ciljnoj grupi posvetimo posebnu pažnju, ne samo zbog političkog uspjeha naše partije, nego prvenstveno zbog njihove važnosti za budućnost Crne Gore. Zato smo u DPS i formirali poseban tim zadužen za kreiranje i praćenje politike koja se odnosi na mlade. Jedna od ideja koja je odatle potekla rezultirala je činjenicom da je više od 4.000 visokoškolaca dobilo priliku da, kroz Program stručnog osposobljavanja, stekne nova znanja i sposobnosti za dalji rad. Vjerujemo da je i „Dan“ iskoristio ovaj projekat da angažuje mlade snage i da se uvjeri da je svaka mogućnost zloupotrebe bila isključena, jer je osnovni kriterijum pri selekciji kandidata bila prosječna ocjena tokom studija, navode u DPS-u.

- Na kraju, još jednom pozivamo „Dan“ da, sopstveni model „istraživačkog novinarstva“ uprosti stavljajući svoja „otkrića“ na uvid čitaocima samo u izvornom obliku, bez svojih kamuflažnih i tendencioznih „tumačenja“. Time bi, bar djelimično, redakcija pokazala da ima povjerenje u čitalački intelekt. U protivnom, samo će se naglasiti već formirana slika o „Danu“ kao novini koja medijske slobode stavlja u funkciju političke pristrasnosti i manipulacije, zaključeno je u saopštenju.

 

 

Portal Analitika