Društvo

Počelo istraživanje o stanju prava žena i djece

0503Benjamin-Perks
M
onstat je, uz pomoć UNICEF-a, počeo Istraživanje višestrukih pokazatelja stanja prava žena i djece (MICS5) čiji je cilj da budu prikupljeni podaci o socijalnom, zdravstvenom i drugom položaju stanovništva u Crnoj Gori – prenosi MINA.

Počelo istraživanje o stanju prava žena i djece
Portal AnalitikaIzvor

Istraživanje će trajati do 30. Aprila i biće obavljeno u svim crnogorskim opštinama. Obuhvatiće 5,3 hiljade domaćinstava od kojih 4,6 hiljada opšte populacije, a 700 romske.

Prema riječima šefa predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori, Bendžamina Perksa, podaci sakupljeni ovim istraživanjem su važni za državu da pokaže stepen uspjeha u obezbjeđivanju uslova za dobrobit majke i djeteta.

„Rezultati će omogućiti da Crna Gora kvalitetnije prati napredak nacionalnih ciljeva uključujući Milenijumske ciljeve razvoja, izvještaj Konvencije o pravima djeteta, kao i pregovore sa Evropskom unijom“, rekao je Perks na konferenciji za novinare.

Perks je dodao da je ovo prvo MICS istraživanje u Crnoj Gori od sticanja nezavisnosti i da njegova vrijednost iznosi oko 500 hiljada američkih dolara.

0503-Gordana-Radojevic

Direktorica Monstata, Gordana Radojević, rekla je da će prikupljeni podaci biti tajni.

„Do sada je završena pripremna faza, definisana je metodologija i pilot istraživanje, kao i obuka anketara, a juče je počelo prukupljanje podataka“, navela je ona.

Radojević je dodala da će se podaci koristiti za mjerenje napretka u ostvarivanju milenijumskih razvojnijh ciljeva i biće osnova za kreiranje socijalne, zdravstvene i ekonomske politike u državi.

Načelnica Odsjeka demografije i popisa stanovništva u Monstatu, Snežana Remiković, na održanoj konferenciji je predstavila je četiri vrste upitnika sa kojima će anketari vršiti istraživanje po crnogorskim domaćinstvima.

„Prvi upitnik je za domaćinstvo koji se odnosi na sve članove, drugi je za žene starosti od 15 do 49 godina, a treći za muškarce iste starosne dobi“, rekla je Remiković.

Četvrti upitnik se odnosi na djecu mlađu od pet godina. Pitanja će se, prema riječima Remiković, odnositi na zdravlje djece i žena, koliko odlaze na preglede kod ljekara, fertilitet.

„Specifičnost istraživanja je mjerenje djece uz pomoć visionomjera i vage“, navela je ona.

Remiković je apelovala na domaćinstva da izađu u susret Monstatovim anketarima – prenosi MINA.

 

Portal Analitika