Nataša Kovačević iz NVO ,,Green home’’ kazala je da se i ta organizacija uključila u borbu protiv ove izgradnje.
–Bili smo članovi komisije za procjenu uticaja na životnu sredinu, odnosno ekspertskog tima, kada je riječ o oba vodena toka, za hidroelektrane na Drini i na Limu, ali smo se isključili iz rada ove komisije. Smatrali smo da je sami sastav komisije sačinjen na jedan netransparentan način, i smatramo da on prema svom kvalitetu ne odgovara onome što treba da se iznese, a to je taj izvještaj koji bi na kraju trebao da se uradi o štetama koje bi te dvije hidrocentrale nanijela Crnoj Gori. Odlučili smo da se pridružimo inicijativama koje rade na sjeveru Crne Gore i Srbije unutar mreže koja je osnovana i nadamo se da ćemo doprinijeti našim iskustvom i informacijama koje možemo da donesemo našim znanjem i stručnom ekspertizom.- kazala je Kovačević.
Milorad Mitrović, izvršni koordinator mreže NVO sjevera pozvao je Vladu Crne Gore i donosioce odluka da ovom problemu pristupe ozbiljnije i odgovornije, jer na to im se ukazuje već pet godina.
–Želim im reći da ne testiraju volju građana i ekoloških nevladinih organizacija da stanu u odbranu životne sredine i onog prirodnog bogatstva koje je ugroženo na ovaj način. Ako je neko od njih zaboravio lekciju o Tari i ,,Buk Bijeloj’’, rado ćemo im obnoviti gradivo. Krajnje je vrijeme da svi zajedno sjednemo i da vidimo šta treba uraditi u ovom slučaju a to je da se ne oglušuju o zatjeve građana, zajednice i NVO sektora koje ukazuju na ovaj problem – kazao je Mitrović.
Almer Mekić, izvršni direktor NVO ,,Euromost’’ je potencirao spremnost da se na sve moguće načine spriječi izgradnja hidroelektrana na Limu.
– Spremni smo da blokiramo magistralu da bi otvorili građanima i nadležnima oči u vezi sa ovim problemom ukoliko se nastavi sa ovom praksom zanemarivanja prava građana. Pružićemo otpor i nećemo dozvoliti da nas potcjenjuje ni jedna vlada, niti firma u borbi da sačuvamo Lim.- kazao je Mekić.
Amel Kurbegović, koordinator projekta zaštite rijeke Lim, ukazao je na neke protivrječnosti dokumenata o izgradnji hidroelektrana koji su morali biti transparentni, ali i sumnjive radnje povodom radnji koje je preduzimao investitor, firma ,,REV’’.
–Radi se o fantomskim firmama, osnovanim sa 500 eura kapitala koje hoće naše prirodno bogatstvo da eksploatišu u Italiju, uništavajući našu životnu sredinu. Tako ćemo dobiti mrežu kablova preko naših teritorija i nacionalnih parkova. Predlažemo da se sačini deklaracija o zaštiti rijeke Lim.- istakao je Kurbegović, dodajući da zbog toga što misle da aktuelna Studija o procjeni uticaja na životnu sredinu nije tačna, jedna kompanija iz Engleske se ponudila da uradi samostalnu studiju o procjeni uticaja ovih objekata na okolinu, jer je ova aktuelna studija samo kozmetički dorađena verzija studije koja je rađena 1959 godine.