Društvo

Predstavljen prekogranični projekat Via Dinarica

prokU PR Centru u Podgorici danas je obavljena prezentacija prekograničnog projekta „Uspostavljanje Via Dinarica – uvod u  regionalnu platformu saradnje“, koji je  finansiran od strane Evropske unije, u okviru prekogračnog programa Bosna i Hercegovina – Crna Gora sa 85 odsto ukupnih sredstava, dok su preostalih 15 odsto obezbijedili USAID i Ministarstvo održivog razvoja i turizma Crne Gore.

Predstavljen prekogranični projekat Via Dinarica
Portal AnalitikaIzvor

Prejekat je u Crnoj Gori realizovao Centar za inicijative iz oblasti održivog turizma (CSTI) u partnerstvu sa Ministarstvom za održivi razvoj i turizam, a u BiH Klub ekstremnih sportova „Limit“.

Implementacija ovog dvogodišnjeg  projekta je doprinijela integrisanju turističkih ponuda nacionalnh parkova Durmitor i Sutjeska i turističkoj valorizaciji ruralnih planinskih zajednica prekograničnog područja BiH - Crna Gora putem formiranja nove i prepoznatljive turističke ponude pod zajedničkim brendom „Via Dinarica“.

Svetlana Vujičić, izvršna direktorka CSTI, je rekla da su  se CSTI i Ministartsvo održivog razvoja i turizma sa crnogorske strane, i Extrim sport klub Limit sa bosanske strane, okupili oko zajedničke ideje sa ciljem da turistički valorizuju ruralne planinske zajednice prekograničnog područja Bosne i Hercegovine i Crne Gore, putem  formiranja nove i prepoznatljive turističke ponude pod zajedničkim brendom "Via Dinarica".

Ovim projektom inicirana je prva faza formiranja šireg reginalnog proizvoda kojom se povezuju nacionalni parkovi Sutjeska i Durmitor.

Via Dinarica je ruta koja prolazi kroz najatraktivnije planinske oblasti Alpskih Dinarida povezuje zemlje zapadnog Balkana. Prva transdinarska ruta, koja je realizovana upravo ovim projektom, povezuje Crnu Goru sa Bosnom i Hercegovinom, i pruža mogućnost posjetiocima da upoznaju stil života duž Via Dinarica kroz istraživanje prirode, istorije i kulture regiona.

Prekogranično područje u kojemu je projekat realizovan čine sa bosansko-hercegovačke strane, Nacionalni park Sutjeska i opštine Foča, Gacko i Kalinovik, dok su na crnogorskoj strani uključeni Nacionalni park Durmitor i opštine Žabljak, Šavnik i Plužine.

Vujičić je kazala das u povučena sredstva za projekat Via Dinarica iskorišćena sa ciljem da se doprinese ekonomskom razvoju ovog prekograničnog regiona, te da su u Crnoj Gori turistički potencijali planinskog regiona već prepoznati kao resursi od velikog značaja u nacionalnom projektu.

“Planinarenje i biciklizam i Strategiji razvoja turizma Crne Gore do 2020. godine. Uz to smo kroz zajedničke akcije povezali dva nacionalna parka i stvorili polaznu osnovu za dalje unaprjeđenje identifikovanih potencijala turističke ponude ovog regiona" zaključila je Vujičić.

Predstavnik donatora, Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori,  Perre Bellot rekao je da je ovaj projekat doprinio uspostavljanju saradnje među nosiocima turističkog razvoja u prekograničnom području, čime se postiglo njihovo zajedničko djelovanje i kreiranje nove turističke ponude pod zajedničkim brendom Via Dinarica, a ovaj postignuti napredak će znatno olakšati turističkoj privredi sa obje strane, da efikasnije djeluju ka daljem unaprjeđenju turizma i ruralnog razvoja u prekograničnom regionu.

U periodu od 16-17. avgusta 2012. godine, u okviru ovog projekta, Žabljak i okolina su bili mjesto dešavanja promotivnog festivala Via Dinarica Fest.

Ova manifestacija je osmišljena tako da doprinese promociji turističke ponude Nacionalnih parkova Sutjeska i Durmitor.

 

 

Portal Analitika