- Planovi Agencije u narednom periodu biće usmjereni na oblast zdravstva i oblast finansija kao dvije veoma važne oblasti, kako u smislu analize propisa i predlaganja izmjene istih, tako i na kontrolnom planu. Agencija će resornim ministarstvima uputiti konkretne prijedloge za njihovu izmjenu i usaglašavanje sa odredbama Zakona o zaštiti podataka o ličnosti koji ima sistemski karakter. Inspekcijskim nadzorima obuhvatiće se resorna ministarstva i organi u sastavu i to: Poreska uprava; Uprava carina; Uprava za nekretnine; Lokalni Sekretarijati za finansije, Lokalne uprave javnih prihoda, druge finansijske institucije, banke i mikrokreditne organizacije, osiguravajuća društva, Fond zdravstva, domovi zdravlja, privatne zdrstvene ustanove - kazao je Obrenović.
On je istakao da je danas počeo sa radom Registar Agencije.
- Agencija je izradila softversko rješenje za Registar Agencije o zaštiti ličnih podataka koji se trenutno nalazi u fazi implementacije. Od danas rukovaoci zbirki elektronskim putem mogu da vrše unos zbirki posredstvom portala e-uprave. Registar je javan i svako ko ima pristup internetu putem veb sajta Agencije može imati uvid u evidenciju zbirki ličnih podataka koje su dostavljene, a samim tim uvid i u to ko u koje svrhe i na koji način i koje lične podatke obrađuje - konstatovao je Obrenović.
Direktor Agencije je kazao da stanje zaštite podataka o ličnosti nije na odgovarajućem nivou, naročito kada je u pitanju obrada ličnih podataka putem video nadzora.
- Govoreći konkretno o stanju zaštite podataka o ličnosti, ne može se reći da je na zadovoljavajućem nivou za što postoje brojni razlozi na koje smo ukazali, naročito kada je u pitanju obrada ličnih podataka putem video nadzora, kao poseban vid obrade ličnih podataka, a ujedno i najučestalije pitanje i problematika sa kojom se susrijeće Agencija u svom radu. S obzirom da je široko rasprostranjen, najveća kršenja zakona su evidentirana upravo u tom segmentu obrade ličnih podataka - kazao je Obrenović i dodao:
- Naime, rukovaoci zbirki proizvoljno postavljaju kamere na mjestima koja zakon ne predviđa, odnosno zabranjuje. Video nadzor je i dalje oblast u kojoj postoji velika nesrazmjeta u smislu kapaciteta Agencije i broja subjekata koji svjesno krše propis. U pripremi su zakoni koji će u velikoj mjeri olakšati ulogu Agencije jer će se odredbama kroz mehanizme koji se moraju ispoštovati prilikom uvođenja video nadzora u smislu tehničkih preduslova spriječiti masovno instaliranje sistema video nadzora po sopštvenom nahođenju. Ovom prilikom želim da podsjetim sve rukovaoce zbirki, subjekte koji imaju namjeru da uvedu video nadzor, i koji su uveli video nadzor na nezakonit način, da je saglasnost Agencije neophodan preduslov za instaliranje i početak obrade ličnih podataka - kategoričan je Obrenović.
- Danas po procjeni Agencije lične podatke u Crnoj Gori obrađuje preko četrdeset hiljada rukovalaca zbirki ličnih podataka svih kategorija, državnih prgana, organa državne uprave, organa lokalne uprave, privrednih društava, preduzetnika i ostalih, koji posluju u oblasti svih grana privrede, finansija, zdravstva, ljudskih prava, informatike, sporta i drugih oblasti. Ovaj podatak jasno ukazuje na specifičnu poziciju Agencije - zaključio je Obrenović.
Član Savjeta Agencije Radenko Lacmanović je najavio da će članovi Agencije narednih dana posjetiti podgoričku Gimanziju „Slobodan Škerović“ i sa učenicima te obrazovne ustanove razgovarati o zaštiti privatnosti na globalnim društvenim mrežama.
- Narednih dana ćemo posjetiti učenike podgoričke Gimnazije i sa njima razgovarati o privatnosti i njihovom viđenju ovog pitanja, jer smo svjedoci da su, pogotovo, mladi ljudi izloženi brojnim rizicima kada je u pitanju zaštita ličnih podataka, jer često iz neznanja, nepažnje ili neodgovornosti prema sebi, oni ostavljaju na globalnim mrežama više nego što treba podataka o sebi i često zbog toga trpe štetu - zaključio je Lacmanović.
A.P.