Tako ce sada oni sa najvišim zvanjem, instruktor-kosmonaut, mjesecno dobijati 88.450 rubalja (1 euro vrijedi 40 rubalja).
Odmah poslije prvog leta kosmonaut dobija status koji mu obezbjeduju platu od 69.600 rubalja, a oni koji se spremaju da polete 63.800. Kandidati za ruske kosmonaute imaju primanja od 60.900 rubalja, što je 1.520 eura.
Na te osnovne, zagarantovane plate, dobijace dodatak na staž (pet godina staža vrijedi pet odsto povecanja) ili mjesecne i godišnje premije. Mjesecne premije mogu biti do 25 odsto od plate, a na kraju godine predvidena je i 13. plata.
U Moskvi prosjecna plata iznosi 1.100 eura.
Plate ruskih kosmonauta i dalje ce biti manje od plata njihovih americkih kolega, ali razlika nece biti drasticna kao ranije. Astronauti NASA imaju godišnja primanja od 120.000 do 130.000 dolara, dakle oko deset hiljada mjesecno.
Dr Rostislav Bogdaševski tvrdi da su se sovjetski kosmonauti bolje pripremali nego današnji ruski. Uslovi su bili bolji, profesija kosmonauta je bila prestižna i tim koji ih je obucavao bio je dobro placen.
Sudeci po povecanju plata, državno rukovodstvo je poslušalo apele veterana kosmickih programa, Leonova i Bogdaševskog, koji su upozoravali da se na kosmonautima i ljudima koji ih pripremaju ne smije štedjeti.
“Roskosmos” je napravio ambiciozni plan razvoja do 2030. godine. Ruska vlada ce obezbijediti pozamašna sredstva. Cilj je da Rusija i dalje ostane jedan od lidera u ovoj oblasti. Krajem decembra ruska vlada je usvojila plan finansiranja kosmicke aktivnosti do 2020. godine, za šta ce biti potrošeno dva triliona rubalja.
Novac je predviden i za gradnju kosmodroma “Istocni” koji se nalazi nedaleko od Blagovešcenska na ruskom Dalakom istoku, zatim modernizaciju kosmodroma “Pleseck”, kao i za održavanja kosmodroma “Bajkonur” koji se nalazi u Kazahstanu. Rusima je posebno važno da imaju što više lansiranja komercijalnih satelita u kosmos, jer na tome ostvaruju dobru zaradu.