- Nedavna presuda Torreggiani i drugi protiv Italije, zbog pretrpanih zatvora i nehumanih uslova boravka u takvim uslovima jeste primjer prakse koji Crna Gora mora ozbiljno da uvaži i prihvati. Sud je u ovoj presudi utvrdio da je u pitanju kršenje clana 3 Konvencije (Niko nece biti podvrgnut torturi, neljudskom ili ponižavajucempostupku ili kažnjavanju) i kaznio Italiju sa 100 hiljada eura i obavezom da do kraja godine popravi stanje u zatvorima, navodi se u saopštenju ove NVO.
Gradanska alijansa podsjeca da su crnogorski zatvori i dalje prenatrpani, a u pojedinim jedinicama i duplo više od smještajnih kapaciteta.
- Tokom 2012. i prethodnih godina, GA su se obracali zatvorenici žaleci se na loše uslove zbog prenatrpanosti zatvora. Jedan od flagrantnijih primjera jeste prijava pritvorenog lica koji je saopštio da je, dok je bio u pritvoru u Zatvoru u Bijelom Polju, boravio u maloj prostoriji sa više pritvorenih lica u kojoj je vršio nuždu u prisustvu drugih lica jer je soba toliko mala i ne obezbjeduje privatnost. Zbog prenatrpanosti zatvora pored nedovoljnog prostora, takode, ne obezbjeduju se ni druga prava i slobode kao što su porodicni život, rekreacije, a dobijali smo i prijave da u pojedinim jedinicama nedostaje topla voda, navodi se u saopštenju.
Domaci sudovi, prema njihovim rijecima, dužni su da poštuju praksu Evropskog suda za ljudska prava u slucaju da se slican predmet pojavi u proceduri, a nadležni su u obavezi na puno poštovanje Konvencije i prava definisanih u njoj.
- GA, iako prepoznaje odlucnost Ministarstva pravde da se stanje u zatvorima uredi, smatra da se mora ubrzati donošenje legislative u oblasti alternativnih sankcija, koja bi dovela do rasterecenja zatvorskog sistema. Smatramo da rok koji je dobila Italija trebamo ozbiljno shvatiti i uložiti maksimum da nakon godinu dana uslovi u crnogorskim zatvorima budu humaniji i u skladu sa medunarodnim standardima, istice se u saopštenju.
Gradanska alijansa (GA) zahtijeva puno poštovanje prakse Evropskog suda za ljudska prava kao i pozivanje na tu praksu u odlucivanju pred domacim sudovima i puno poštovanje Evropske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama, kao i u postupanju izvršne vlasti.
- Ovu obavezu propisuje Ustav u kom je definisano da potvrdeni i objavljeni medunarodni ugovori i opšteprihvacena pravila medunarodnog prava su sastavni dio unutrašnjeg pravnog poretka, imaju primat nad domacim zakonodavstvom i neposredno se primjenjuju kada odnose ureduju drukcije od unutrašnjeg zakonodavstva. Evropska konvencija u prvom clanu definiše da “Visoke strane ugovornice jemce svakome u svojoj nadležnosti prava i slobode odredene u dijelu I ove koncencije”. Deklaracijom iz Interlakena države su se obavezale da ce uzeti u obzir praksu Suda koja se razvija, takode, i zbog razmatranja zakljucaka koji se izvode iz presude kojom se utvrduje povreda Konvencije od strane druge države, gde isti nacelni problem postoji i u njihovom sopstvenom pravnom sistemu, zakljucuje se u saopštenju.