Svijet

Belfast: Najmanje 16 policajaca povrijeđeno u sukobima

1201belfastNajmanje 16 policajaca povrijeđeno je danas u Belfastu, u uličnim sukobima probritanskih demonstranata i irskih nacionalista, poslije još jednog protesta zbog uklanjanja britanske zastave sa zgrade Gradske skupštine, prenosi Blic.

Belfast: Najmanje 16 policajaca povrijeđeno u sukobima
Portal AnalitikaIzvor

Sukobi su izbili kada su većinom protestantski demonstranti ušli u katoličku oblast, dok su se vraćali kućama sa skupa u centru Belfasta, gdje su protestovali zbog skidanja britanske zastave. Policija je pokušala da razdvoji dvije grupe mladih ljudi, koji su gađali jedni druge ciglama i flašama.

Probritanski demonstranti izlaze na ulice Belfasta svake noći od 3. decembra, kada su katolički, proirski političari izglasali da se britanska zastava na Gradskoj skupštini, gdje je bila od 1906. godine, postavlja samo određenih 18 dana u godini. Protesti su u početku bili uglavnom mirni, ali su od Nove godine postali nasilni.

Na zgradi Gradske skupštine britanska zastava ponovo je istaknuta 9. januara, povodom rođendana vojvotkinje od Kembridža, Kejt, supruge princa Vilijama.

Ispred te zgrade danas se okupilo najmanje 1.000 lojalista, noseći transparente s natpisom "Nema predaje!". Pošto im je policija blokirala put ka istočnom Belfastu, oni su se uputili ka kvartu Šort strend, poznatom po nasilnim incidentima, gdje su se sukobili sa lokalnim mladićima. Pošto je rastjerala nacionaliste, policija je okrenula vodeni top prema lojalističkim demonstrantima, koji su potiskivali policajce uz pomoć metalnih šipki i kamenica. Policija je imala pojačanje od nekoliko desetina džipova, helikoptera i najmanje tri vodena topa, a u pokušaju da obuzda masu, nekoliko puta je ispalila gumene metke.

- Policija treba da odgovori na mnogo toga. Na skupu je bilo žena i djece. Pravo je čudo da niko nije poginuo - rekao je Metju Ferguson, koji je na protest došao sa 12-godišnjim sinom.

Od početka sukoba na ulicama Belfasta, povrijeđeno je najmanje 60 policajaca, a oko 100 ljudi je privedeno.

Pitanje državnih simbola često izaziva vjerske tenzije u Sjevernoj Irskoj, gdje protestanti uglavnom žele da ostanu u Ujedinjenom Kraljevstvu, a katolici hoće ujedinjenje sa Republikom Irskom.

Foto: blic.rs

Portal Analitika