Abiznis

Filipović: CEFTA pruža okvir za današnju regionalnu sardnju

ljiljanafokPotpredsjednica Privredne komore Crne Gore (PKCG) Ljiljana Filipović ocjenila je da strateško partnerstvo, kao put ka većoj konkurentnosti regiona, stvara prostor za jačanje trgovinskih veza i kreiranje novih radnih mjesta. Filipović je u autorskom tekstu dostavljanom Portalu Analitika, podsjetila da okvir za današnju regionalnu saradnju pruža Centralno-evropski sporazum o slobodnoj trgovini (CEFTA) koji je, kako je navela, doveo do liberalizacije trgovine.

Filipović: CEFTA pruža okvir za današnju regionalnu sardnju
Portal AnalitikaIzvor

- Jačanjem trgovinskih veza i strateškog partnerstva unutar regiona stvoren je prostor za kreiranje novih radnih mjesta, što je omogućeno i kroz proces dinamične harmonizacije zakonodavstva u trgovinskoj, carinskoj, poljoprivrednoj i investicionoj politici”,. Okvir za današnju regionalnu saradnju pruža Centralno-evropski sporazum o slobodnoj trgovini (CEFTA) čijom primjenom je došlo do povećanja liberalizacije trgovine, što u uslovima veće ponude i rastuće konkurencije, od proizvođača zahtijeva povećanje produktivnosti i optimalnog korišćenja proizvodnih faktora -  navela je Filipović u autorskom tekstu o regionalnom povezivanju

Ona ističe da su primjenom pravila o porijeklu, proizvodna preduzeća u prilici „da kroz primjenu takozvane dijagonalne kumulacije i bez plaćanja carina nabavljaju sirovine i repromaterijale, ali i realizuju gotove proizvode”.

Povećanje obima poslovne saradnje među preduzećima zemalja potpisnica CEFTA jedini je, kako navodi Filipović, validan pokazatelj efikasnosti tog sporazuma.

- Podaci o ukupno ostvarenoj robnoj razmjeni pokazuju porast na godišnjem nivou od deset do 15 odsto. Crna Gora ima trend rasta izvoza u CEFTA zemlje, kako zbog kvalitetnije ponude, tako i zbog preorjentacije prodaje aluminijuma u zemlje regiona - rekla je Filipović.

Ona je podsjetila da su strukturni fondovi Evropske unije (EU) i programi podrške namijenjeni zemljama u predpristupnoj fazi veoma su naklonjeni projektima bilateralne i prekogranične poslovne saradnje. To je mogućnost za koju treba jačati kapacitete, kako bi se kroz društvenu i ekonomsku koheziju unaprijedila produktivnost i konkurentnost regiona.

- Crna Gora bi morala iskoristiti komparativne prednosti, a kada je u pitanju proizvodnja, primjer može biti njeguški pršut kojeg nije moguće proizvesti toliko da preplavi evropske megamarkete, ali se može ispromovisati tako da bude percipirana kao vrhunska delicija, kao nekada kavijar - ocijenila je Filipović.

Osim dobrog političkog okvira kada je u pitanju regionalno poslovno povezivanje u proizvodnji i pružanju usluga, kako se dalje navodi u njenom tekstu, za uspjeh je veoma važno šta o tome misle ljudi iz biznisa.

- Da li i pod kojim uslovima žele da ulaze u partnerske i odnose međusobne saradnje - recimo proizvođači hrane, hotelijeri i prevoznici? Da li smo spremni da formiramo zajedničku ponudu za turiste koji dolaze iz raznih destinacija i u svim zemljama regiona imaju što da posjete i po dobrom da pamte - zapitala je Filipović.
Ako ima, to partnerstvo će, prema njenim riječima, kao put ka većoj konkurentnosti regiona, doživjeti uspjeh u relativno kratkom roku.

Portal Analitika