Europol upozorava da su te krađe najčešće u Sjedinjenim Državama jer neki američki bankomati nisu u potpunosti usklađeni sa globalnim sigurnosnim standardom koji se temelji na čip tehnologiji, poznatijim kao EMV.
- Zbog tog fenomena, i manjka posebnih sporazuma o naknadi gubitaka koje uzrokuju slabije zaštićeni terminali, većinu tereta gubitka izazvanog takvim prevarama snose izdavači kartica iz EU - navodi se u saopštenju Europola.
Organizovane bande kradu novac koristeći iste tehnike i u Dominikanskoj Republici, Kolumbiji, Rusiji, Brazilu i Meksiku. Pritom su izložene malim rizicima jer vlasti nemaju dovoljne pravne temelje za borbu protiv takvih prekograničnih kaznenih djela.
Evropski građani su žrtve prevara sa kreditnim karticama i prilikom kupovine na internetu.
Sigurnosne mjere za onlajn kupovinu koje bi trebalo da spreče kriminalce u krađi ličnih podataka, broja kreditnih kartica i drugih osetljivih informacija postale su unosno podzemno tržište. Krađu takvih podataka industrija rijetko objavljuje kako bi zaštitila svoj ugled.
- U većini takvih slučajeva količina kompromitovanih kartičnih podataka je značajna i kreće se u stotinama hiljada ili milionima, omogućujući kriminalcima da podatke prodaju na internetu - upozorava Europol.