"Prognostičari su značano potcijenili povećanje nezaposlenosti i pad domaće potražnje povezane sa fiskalnom konsolidacijom", prenosi evropski informativni portal Euobserver MMF-ov dokument.
Blanšar i Lej kratko su ukazali na taj problem već u oktobru u redovnim MMF-ovim polugodišnjim prognozama za svjetsku ekonomiju. Sada su opsežno, uz dopunu matematičkih formula, pojasnili greške u procjenama uticaja oštrih smanjenja budžetskih rashoda u zemljama poput Grčke, Portugalije i Španije.
Iako se u dokumentu upozorava da mediji ne bi trebalo da ga prikazuju kao zvaničan stav MMF-a, on odražava promjenu stava zajmodavca sa sjedištem u Vašingtonu kada su u pitanju oštre mjere štednje u Evropi.
S obzirom na to da je tempo budžetskih rezova bio puno brži, a rast slabiji nego što je prognozirano 2010, takozvani fiskalni multiplikatori, matematički koeficijent koji odražava uticaj reformi na rast, bili su puno veći nego što su MMF-ovi ekonomisti početno procijenili.
Umjesto blizu nuli, što znači bez greške, fiskalni multiplikatori za 2010. iznosili su oko 1,6, piše u MMF-ovom dokumentu.
Model je prilagođen u narednim godinama. MMF sada zagovara blaže budžetske rezove u Grčkoj i ostalim zemljama pritisnutim recesijom.
Izvor: MINA-BUSINESS