Funkcioner Demokratskog fronta, Milan Knežević ocijenio je u razgovou za Portal Analitika da bi izostanak podrške ostatka opozicije predsjedničkom kandidatu Fronta Miodragu Lekiću značio direktnu podršku kandidatu vladajuće stranke. Knežević je dodao da bi podrška ostatka opozicije kandidatu DF-a, ukoliko je dobiju, morala da ''podrazumijeva i aktivno uključenje finansijskih, infrastrutkurnih i političkih predispozicija tih stranaka u predsjedničku kampanju Miodraga Lekića''.
- Ovih dana provijavaju određene informacije da je vrlo izvjesno da neke od opozicionih stranaka izađu sa svojim kandidatima, a da neki od tih kandidata uopšte ne bi bili članovi i funkcioneri tih stranaka. Ukoliko bi došlo do toga, onda je jasno da bi te stranke direktno radile u korist kandidata DPS-a, odbijajući da podrže Miodraga Lekića koji ima najveće šanse da pobijedi na predsjedničkim izborima, rekao je Knežević za Portal Analitika.
Upitan o osnivanju sopstvene stranke, Knežević je kazao da budućnost dijela SNP-a koji je pristupio DF-u neće zavisiti ni od njega ni od Predraga Bulatovića već od stotine aktivista koji su dali nemjerljiv doprinos izbornom rezultatu DF-a.
- Moram primijetiti da među njima postoji zavidan broj koji smatra kao prirodno pravo pokretanje procesa revitalizacije na Kongresu SNP-a, na kojem bi bilo izabrano novo rukovodstvo spremno da djeluje na izvornim principima ove nekad najjače opozicione partije, kazao je Knežević podsjećajući da je i formalno i dalje član SNP-a.
ANALITIKA: Kada će Demokratski front zauzeti stav o učešću na lokalnim izborima u Nikšiću i Andrijevici?
KNEŽEVIĆ: Vjerujem da je naš stav u vezi raspisivanja lokalnih izbora u Nikšiću i Andrijevici poznat javnosti. Ipak, i ovom prilikom želim potencirati nužnost završetka procesa koji je otpočeo državni tužilac a odnosi se na preispitivanje sumnji koje se odnose na političku korupciju u Nikšiću.
Takođe, smatram neophodnim da se i slučajevi političke korupcije u Podgorici i Andrijevici procesuiraju kako bi najzad imali raščišćenu institucionalno političku situaciju. U ovom lavirintu političkih korupcija i slučaj Podgorice se nameće kao neminovnost, zato bi bilo sasvim logično i opravdano da i u Podgorici dođe do raspisivanja novih izbora, pošto su u Skupštini Glavnog grada na djelu brutalni primjeri političke korupcije.
ANALITIKA: Da li je za opoziciju svrsishodno da bojkotuje lokalne a nakon toga izađe na predsjedničke izbore?
KNEŽEVIĆ: Na Vaše pitanje odgovorio bih kontra pitanjem: zbog čega istovremeno nisu raspisani i predsjednički izbori zajedno sa lokalnim izborima u Andrijevici i Nikšiću, i kojim kriterijuma se rukovodio Filip Vujanović u ovim slučajevima?
U trenutku kad smo usvojili restriktivni socijalni budžet, kad su uvedene mjere štednje na gotovo svim institucionalnim nivoima, državna elita, tj. njeni djelovi koji odlučuju, izbjegavaju spajanje predsjedničkih i lokalnih izbora, gurajući crnogorske građane u iznošenje još jednog finansijskog tereta odvojenih izbora. U stvari, svakom je jasno da se radi o političkoj kalkulaciji na relaciji DPS - SDP jer je očigledno da ne postoji visoki stepen saglasja u vladajućoj koaliciji oko toga ko će biti njihov predsjednički kandidat.
Takođe,imajući u vidu činjenicu da je DF već izašao sa svojim predsjedničkim kandidatom, DPS - SDP koaliciji odgovara razdvajanje izbora kako bi pokušali već viđenim scenarijima da na silu osvoje vlast u ovim dvjema opštinama i dobiju na vremenu, ne bi li utvrdili može li Filip (Vujanović) tri puta (da se kaniduje na predsjedničkim izborima).
ANALITIKA: Lider Nove Andrija Mandić, koji je i član Predsjedništva DF-a, prije dva dana je kazao da će se Front pažljivo odnositi prema eventualnom bojkotu lokalnih izbora jer su predsjednički izbori su prilika da opozicija sa kandidatom Miodragom Lekićem ostvari pobjedu.
KNEŽEVIĆ: DF će se pažljivo odnijeti prema nedavno raspisanim izborima u Nikšiću i Andrijevici i nakon toga će donijeti odluku o učešću, uz naglašen stav da se slučaj političke korupcije u Podgorici ne može posmatrati izdvojeno.
ANALITIKA: Smatrate li da bi kompletna opozicija trebala da na predstojeće predsjedničke izbore izađe sa jedinstvenim kandidatom - Miodragom Lekićem? Kakve šanse dajete opozicionom kandidatu za pobjedu na izborima?
KNEŽEVIĆ: Demokratski front je već izašao sa kandidatom za predsjednika, demonstrirajući političko jedinstvo unutar naše koalicije i spremnost da u potpunosti stane iza svog predsjedničkog kandidata. Da li će ostale opozicione stranke podržati Miodraga Lekića, ili će izaći sa svojim kandidatima zavisi od njihovih projekcija i percepcije političkih prilika u Crnoj Gori. Ipak, ukoliko bi se odlučile da podrže našeg kandidata, taj vid podrške bi se morao jasno precizirati određenim sporazumima koji bi podrazumijevao aktivno uključenje od finansijskih, infrastrutkurnih i političkih predispozicija tih stranaka u predsjedničku kampanju Miodraga Lekića.
Ovih dana provijavaju određene informacije da je vrlo izvjesno da neke od opozicionih stranaka izađu sa svojim kandidatima, a da neki od tih kandidata uopšte ne bi bili članovi i funkcioneri tih stranaka. Ukoliko bi došlo do toga, onda je jasno da bi te stranke direktno radile u korist kandidata DPS-a, odbijajući da podrže Miodraga Lekića koji ima najveće šanse da pobijedi na predsjedničkim izborima.
Time bi se ponovila situacija sa parlamentarnih izbora kad nije došlo do objedinjavanja opozicije, zahvaljujući pojedincima koji su se rukovodili isključivo ličnim interesima.
ANALITIKA: Nakon predsjedničkih izbora najavili ste osnivanje stranke. Na koje birače računate i kako će vaša stranka ideološki biti profilisana?
KNEŽEVIĆ: Odluku o budućnosti dijela SNP-a koji je pristupio DF-u, pojedinačno neće donositi ni Predrag Bulatović ni Milan Knežević, već stotine naših aktivista koji su dali nemjerljiv doprinos izbornom rezultatu DF-a. Moram primijetiti da među njima postoji zavidan broj koji smatra kao prirodno pravo pokretanje procesa revitalizacije na Kongresu SNP-a, na kojem bi bilo izabrano novo rukovodstvo spremno da djeluje na izvornim principima ove nekad najjače opozicione partije.
Formalno pravno posmatrajući mi smo i dalje članovi SNP-a, jer nismo dobili odluku o isključenju iz članstva, tako da je svaki scenario moguć i logičan.
ANALITIKA: Da li loš izbormi rezultat SNP-a ima veze sa time što ste Vi i gospodin Predrag Blatović pristupili Demokratskom frontu? Da li ste se osjećali prozvanim kada je predsjednik SNP-a Srđan Milić rekao da "Crna Gora zna ko je krivac za slabiji uspjeh SNP na prethodnim izborima"?
KNEŽEVIĆ: Nedavno je Srđan Milić u jednom od svojih mnogobrojnih komentara na tu temu izjavio da Predrag Bulatović i ja nismo krivci što je SNP zabilježila pad u broju poslaničkih mandata sa 16 na 9, ostvarivši drugi najgori izborni rezultat ove partije nakon predsjedničkih izbora na kojima je on bio predsjednički kandidat. U potpunosti se slažem sa ovom njegovom izjavom, jer nama nije ni bio cilj da oslabimo SNP, što se nažalost i dogodilo, već da SNP - kao tada najjača opoziciona partija - bude stožer opozicionog okupljanja u borbi protiv Đukanovićevog režima.
Jedna od brojih potvrda za ovaj moj stav je i nedavno odlaganje odluke Glavnog odbora SNP-a o izboru poslaničkog kluba za maj mjesec, čime se na nedvosmislen način potvrdilo da Predrag Bulatović i ja, ni u kom pogledu nismo bili smetnja u sprovođenju nekih ranijih odluka.
ANALITIKA: Zašto se opozicija nije mogla dogovoriti oko formiranja lokalne vlasti u Nikšiću? Kako komentarišete sve što se dešavalo u slučaju odborničkog kluba Pozitivne?
KNEŽEVIĆ: Odgovorno tvrdim da se opozicija kojim slučajem dogovorila dan nakon završenih izbora, scenario bi bio isti, jer bi se aktivirali odbornici koje je sve vrijeme kontrolisao DPS. Što se tiče DF-a, ni u jednom trenutku nismo bili prepreka postizanju dogovora što se na kraju i potvrdilo. Dešavanja u klubu poslanika i odbornika Pozitivne Crne Gore ne želim komentarisati, upravo iz potrebe opozicione solidarnosti i vjere da će neke relacije između naših subjekata u budućnosti biti znatno sadržajnije i konstruktivnije.
ANALITIKA: Kako gledate na činjenicu da je kompletan poslanički klub vaše bivše partije ustao na himnu u crnogorskom parlamentu?
KNEŽEVIĆ: Ustajanje poslaničkog kluba SNP-a na himu za mene ne predstavlja nikakvo iznenađenje. Vrh SNP-a i radna grupa za pripremu Kongresa u novembru 2010, formalno su predložili da na otvaranju bude intonirana himna. Ipak zahvajuljući jednom broju poslanika, visokih funkcionera i predstavnika iz opštinskih odbora u Podgorici, Nikšiću, Kotoru, Herceg Novom, koji su zaprijetili da neće prisustvovati Kongresu, predlog je povučen.
Tako da ovaj čin ustajanja na himnu sa svim stihovima Sekule Drljevića predstavlja logičan slijed dešavanja u ovoj nekada najjačoj opozicionoj partiji. Plašim se da će ova njihova odluka u značajnom umanjiti šanse za izmjenu Zakona o nacionalnim simbolima i dodatno pogoršati poziciju srpskog jezika koji u Ustavu mora dobiti status službenog jezika.
ANALITIKA: Da li bi ste Vi i pod kojim uslovima ustali na crnogorsku himnu? Kakav je vaš stav o državnim simbolima?
KNEŽEVIĆ: Moj stav o himni je odavno poznat. Zalažem se za izmjene i dopune Zakona o državnim simbolima, koji bi podrazumijevao skraćivanje himne za poslednje dvije strofe i uvođenje narodne zastave crveno plavo bijele boje koja ima svoje istorijsko, duhovno, kulturno i svako drugo uporište u crnogorskoj državnosti.
Svaki pokušaj manipulisanja ovom problematikom, kao i izvođenje zluradih projekcija neće nas ni kao državu, ni kao društvo odvesti nikud, jer se ljubav i odnos prema Crnoj Gori može iskazati na hiljadu korisnijih i rodoljubivijih načina, zbog čega, niti prihvatam, niti priznajem, da mi neko ko je godinama finansijski, privredno, istorijski, kulturno, duhovno iskorištavao ovu državu drži lekcije o patriotizmu.
Nenad ZEČEVIĆ