Stevović je za agenciju Mina kazao da je CP autohtoni, autentični, nezavisni i jedini politički predstavnik crnogorske nacionalne zajednice u Srbiji i da takav njen status određuje i način i vrstu saradnje sa crnogorskim vlastima.
On je dodao da se ne mogu pohvaliti intenzivnom saradnjom u proteklom periodu.
“Ali smatram da je sam čin da zvanična Podgorica prihvata postojanje političkog subjektiviteta CP, sasvim dovoljan za početak. Od nove Vlade očekujem više razumijevanja i senzibiliteta prema potrebama njenih iseljenika u Srbiji, a saradnju između CP i Vlade Crne Gore vidim kao dvosmjernu ulicu, sa gustim saobraćajem, bez sudara i na obostrano zadovoljstvo”, rekao je Stevović za agenciju Mina.
On smatra da država Crna Gora treba da ima aktivan odnos prema svojoj dijaspori, pa tako i prema dijaspori u Srbiji. Način na koji će, dodao je, to institucionalno biti uređeno je unutrašnje pitanje Crne Gore u koje CP ne želi da se miješa.
Stevović je ocijenio da, izuzev na lokalnom nivou u opštinama Prokuplje i Mali Iđoš gdje CP ima svoje odbornike, saradnja vlasti u Srbiji sa crnogorskom nacionalnom zajednicom niti je postojala niti postoji.
“Razlog tome je odnos Srbije prema Crnoj Gori, a time i Crnogorcima u Srbiji koji su nakon obnove nezavisnosti Crne Gore postali najmlađa takozvana “nacionalna manjina” u Srbiji, prema kojoj se iskazuje istovjetni animozitet koji se iskazuje prema nezavisnoj Crnoj Gori”, rekao je on.
Stevović smatra da bi srpski establišment, po onome što se događa Crnogorcima u realnom životu u Srbiji, “bio najzadovoljniji da crnogorske nacionalne zajednice u Srbiji uopšte nema”.
“Ovo potvrđuje i poslednja izjava ambasadora Srbije u Crnoj Gori Zorana Lutovca koji je na tipično velikosrpski način "objasnio" rezultate popisa i rapidan pad broja Crnogoraca u Srbiji”, naglasio je on.
Pred CP su, saopštio je, znajući sve to, ozbiljni i nimalo laki zadaci u artikulisanju potreba crnogorske nacionalne zajednice za očuvanje nacionalnog identiteta i sprječavanju asimilatorskih procesa.
“Taj zadatak je još teži imajući u vidu niz prepreka od vlasti u Srbiji kao i nedovoljna zainteresovanost predstavnika vlasti Crne Gore u Srbiji”, rekao je Stevović.
Prema njegovim riječima potpuno je izvjesno da će, kako je naveo, takozvana “nova vlast” u Srbiji u potpunosti nastaviti istu politiku prema crnogorskoj nacionalnoj zajednici koja je bila prisutna i do sada.
“Nema naznaka da bi moglo doći do nekih promjena. U prilog ovome ide i izjava predsjednika (Tomislava) Nikolića da je nezavisna Crna Gora realnost, ali da crnogorska nacija ne postoji”, smatra Stevović.
On je ukazao na, kako je rekao, brojne i uporne aktivnosti na očuvanju nacionalnog identiteta Crnogoraca u Srbiji, koje u kontinuitetu vodi CP.
“Tu posebno mislim na upornu borbu za uvođenje crnogorskog jezika u službenu upotrebu na teritoriji opština gdje za to postoje zakonom propisani uslovi. Po tom pitanju u ovom trenutku fokusirani smo na Opštinu Vrbas, dok je zalaganjem Crnogorske partije to već urađeno u Opštini Mali Iđoš”, rekao je Stevović.
On je istakao i socijalni aspekt djelovanja CP koja, dodao je, konstantno pomaže socialno ugrožene porodice iz crnogorske zajednice u Srbiji.
“Ukazao bih i na neprekidne napore CP na izgradnji što je moguće boljih odnosa između Srbije i Crne Gore, kao važnog uslova stabilnosti na Balkanu i izgradnji dobrosusjedskih odnosa i regionalne saradnje, kao jednog od bitnih uslova evrointegracija i Crne Gore i Srbije”, zaključio je Stevović.