Prema "Zakonu o porezu 113", kojim se zamjenjuje prethodni koji datira iz 1994. i niz drugih poreskih zakona, poreski oslobođen život većine Kubanaca, koji gotovo polovinu vijeka nijesu plaćali poreze, bliži se kraju, objavila je kineska državna novinska agencija Sinhua.
Novi zakon o porezu ima za cilj podsticanje rasta privatnog sektora i poljoprivredne proizvodnje, finansiranje javne potrošnje i održanje uravnoteženog budžeta.
Zakon obuhvata 19 različitih poreza i pokriva gotovo sve oblasti, od doprinosa za državni budžet, do poreza na nasljedstvo, životnu sredinu, prodaju, transport i obradivo zemljište.
Radi podsticanja privatnog sektora, novi poreski sistem pruža tromjesečno izuzeće od poreza za privatne kompanije koje pokreću poslovanje.
Ovim sistemom je takođe predviđeno da porez na rad od 20 odsto bude postepeno smanjen na pet odsto do 2017, a da mala preduzeća sa pet ili manje zaposlenih budu oslobođena poreza.
Prema novim propisima, državne kompanije koje su navikle da predaju sve svoje prihode vladi, plaćaće porez na profit od 35 odsto.
"Nova kubanska fiskalna politika treba da doprinese održivom rastu ekonomske efikasnosti i prihoda za državni budžet", prenijelo je glasilo Komunističke partije Kube, dnevnik Granma.
Zvaničnici u Havani su, takođe, saopštili da su proučili poreske sisteme većine drugih zemalja, među kojim su Narodna Republika Kina, Socijalistička Republika Vijetnam, Venecuela, Brazil, Španija i Meksiko, i prilagodili ih tako da odgovaraju kubanskim potrebama.
Nacionalna skupština Kube je pomenuti zakon o porezu usvojila 23. jula 2012. Vlasti Kube su proteklih godina preduzeli obimne privredne reforme koje služe "modernizaciji" socijalisističkog sistema na karibskom ostrvu sa preko 11 miliona stanovnika.
U međuvremenu je u Havani objavljeno da je privreda Kube tokom 2012. zabilježila rast ukupnog domaćeg proizvoda (BDP) od 3,1 odsto.