Iz CGES-a su kazali da je neto poslovna dobit veća u odnosu na ostvarenu iz 2011. godine.
"I pored veoma teške ekonomske situacije u okruženju u kojem kompanija posluje i smanjene potrošnje električne energije, posebno industijskih potrošača, ukupno prenesena električna energija za ove potrebe je niža u odnosu na višegodišnji prosjek«, rekli su agenciji Mina-business predstavnici CGES-a.
Oni su naveli da je ipak, zahvaljujući povećanom tranzitu električne energije za potrebe drugih elektroenergetskih sistema i prihodima ostvarenim po osnovu upravljanja zagušenjima, ukupan prihod omogućio pozitivan poslovni rezultat.
»To na direktan način potvrđuje ispravnost strateških smjernica daljeg razvoja i kompanije i crnogorske prenosne mreže – izgradnjom jakih međudržavnih dalekovoda sa susjednim elektroenergetskim sistemima, koji omogućavaju optimalnu eksploataciju postojeće crnogorske elektroprenosne mreže«, ocijenili su iz kompanije.
Region sa izraženim razlikama među zemljama u suficitu i deficitu električne energije, ali i evropska elektroenergetska interkonekcija koja je dužna da stvori preduslove za punu afirmaciju slobodnog tržišta električne energije, kako su naveli, nose ogroman potencijal za dalji razvoj u tom smjeru.
Iz CGES-a su, kada su u pitanju aktivnosti u vezi podmorskog kabla između Crne Gore i Italije kazali da se tokom prošle godine u kompaniji intenzivno radilo na otkupu potrebnog zemljišta za potrebu izgradnje elektroenergetskih objekata u okviru projekta.
»Potpisani su ugovori za nabavku opreme sa italijanske strane, ali i za dio opreme koji je CGES dužan da ugradi. U završnoj fazi je odabir konsultanta koji će pratiti realizaciju projekta, finansijska konstrukcija je zaokružena, a tenderska dokumentacija za izvođača radova je pripremljena i čeka na objavljivanje«, dodali su iz CGES-a.
Tokom ove godine, kako su kazali, očekuje se finalizacija aktivnosti na eksproprijaciji, podnošenje projektne dokumentacije i dobijanje građevinskih dozvola, potpisivanje ugovora sa izvođačima i krajem godine otvaranje radova na terenu.
Iz CGES-a su, komentarišući nove metodologije Regulatorne agencije za energetiku (RAE) ocijenili da trogodišnji period garantuje veći stepen stabilnosti okruženja u kojem se od operatora prenosne mreže očekuje da radi.