Društvo

Na Eurosongu se takmiči 39 zemalja

eurovisionokNa ovogodišnjem Eurosongu, koji se održava u maju u Švedskom gradu Malmeu, takmičiće se predstavnici iz 39 zemalja. Od učešća su prethodno definitivno odustali Slovačka, Portugalija, Bosna i Hercegovina i Turska.

Na Eurosongu se takmiči 39 zemalja
Portal AnalitikaIzvor

Na ovogodišnjem Eurosongu takmičiće se tri zemlje manje nego 2012. u Azerbejdžanu. Na takmičenje su se prijavile Albanija, Austrija, Azerbejdžan, Belgija, Bjelorusija, Bugarska, Crna Gora, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Grčka, Gruzija, Holandija, Hrvatska, Irska, Island, Italija, Izrael, Jermenija, Kipar, Letonija, Litvanija, Mađarska, Makedonija, Malta, Moldavija, Nemačka, Norveška, Rumunija, Rusija, San Marino, Slovenija, Srbija, Španija, Švajcarska, Švedska, Ukrajina i Velika Britanija.

Crnu Goru na Eurosongu predstavljaće hip hop sastav Who See, a i neke zemlje već su odabrale svoje predstavnike - Makedoniju će predstavljati Esma Redžepova i Vlatko Stefanovski, Ukrajinu Zlata Ognjevič, Albaniju Adrijan Ljuljđuraj i Bledar Sejko, Litvaniju Andrijus Pojavis, Bjelorusiju Aljona Lanskaja, prenijeli su mediji.

Poslije prošlogodinjeg odustajanja pred početak takmičenja, zbog političkih razloga, Jermenija se ove godine vraća na evrovizijsku scenu. Poljska, Češka i Andora ni ove godine nisu pokazale interesovanje za učešče, prije svega zbog, kako su saopštili javni servisi tih zemalja, nedostatka finansija i budžetskih ograničenja.

Monako i Luksemburg, imaju neriješene vlasničke odnose u javnom servisu, a Lihtenštajn još nema status aktivnog članstva u Evropskoj radiodifuznoj uniji (EBU), zbog čega jedan od najmlađih javnih servisa u Evropi, 1FLTV, koji je osnovan 15. avgusta 2008. nema dozvolu da učestvuje na takmičenju. Upravo zbog sistema takmičenja i "favorizovanja određenih zemalja", Turska je odlučila da se povuče sa Eurosonga.

Od 39 zemalja koje se takmiče, šest se direktno plasiralo u finale - članice Velike petorke Italija, Španija, Francuska, Velika Britanija, Nemačka, kao i domaćin Švedska.

Novina u odnosu na prošlu godinu je da neće biti klasičnog žrijeba redosljeda nastupanja, već će producenti Eurosonga samostalno odrediti redosljed, kako bi učinili šou interesantnijim i kako ne bi došlo do situacije da dvije ili više pjesama zaredom budu istog ili sličnog ritma.

Ova odluka je izazvala kontroverze i naišla na negodovanje kod nekih zemalja, ali će ipak biti sprovedena. Da bi se osigurala fer raspodjela i raspoloživost karata za publiku i fanove u susjednim zemljama, Referntna grupa je već sada napravila izuzetak i odredila da susjedne Danska i Norveška nastupaju u različitim polufinalima.

Ova promjena uslijedila je nakon uspješnog uvođenja sličnog sistema žrijebanja za Dječiji Eurosong koji je održan 1. decembra 2012. u Amsterdamu.

Redosljed nastupanja 12 zemalja učesnica Dječijeg Eurosonga, određen je tako da se pjesme sličnog tempa ne nađu jedna do druge, dok je samo prva, pretposlednja i posljednja pozicija određena slučajnim žrijebom.

.Po 10 najbolje plasiranih zemalja iz dva polufinala takmičiće se u finalu, zajedno sa učesnicima čije su zemlje direktni finalisti.

Čast da bude domaćin Eurosonga, Švedskoj je donijela Lorin sa pjesmom Euforija. Švedskoj je to bila peta pobjeda, a do sada su pobjeđivali 1974, 1984, 1991. i 1999. Takmičenje za 58. Eurosong biće održano 14. 16. i 18. maja.

 

 

 

Portal Analitika