Činjenicom da se za sporazumni raskid radnog odnosa prijavio 191 zaposleni iz svih crnogorskih zdravstvenih ustanova, odnosno 118 medicinskih i 73 nemedicinska radnika ministar zdravlja je zadovoljan.
- Pokazalo se da je 73 nemedicinska radnika iskazalo spremnost za sporazuni raskid radnog odnosa, što govori da i oni prepoznaju da u zdravstvenim ustanovama ima viška nemediciskih radnika- napominje Radunović.
S obzirom da se radi o sporazumnom raskidu radnog odnosa, odluku o tome da li će dobiti saglasnost za sporazumni raskid, pojašnjava Radunović, donijeće menadžeri zdravstvenih ustanova i proslijediti ih ministarstvu.
- Osnovni kriterijumi na osnovu kojih će menadžeri davati saglasnost na sporazumni raskid radnog odnosa je o kojim je ljudima riječ, koji su posao do danas radili i da li se njihovim odlaskom ukazuje potreba za prijemom novih ljudi- rekao je Radunović i pojasnio da se radno mjesto zaposlenog koji je sporazumno prekinuo radni odnos mora ugasiti njegovim odlaskom.
Iz sindikata sa druge strane, zamijeraju što je izgubljena cijela godina, a da ni jedan radni odnos nije raskinut, čime bi se, tvrdi predsjednik sindikata zdravstva pri Uniji dr Vladimir Pavićević znatno uštedjelo.
Visina otpremnine, kazao je Pavićević, zavisi od visine bruto zarade i dužine radnog staža zaposlenog. "Do 10 godina staža otpremnina je osam bruto zarada, od 10 do 30 godina staža- 12 bruto zarada, preko 35 godina staža, a bez uslova za penziju- šest bruto zarada, a preko 35 godina staža, sa jednim uslovom za penziju- tri bruto zarade ", rekao je Pavićević i istakao da je uslov da se radnik nakon uzimanja otpremnine ne može pet godina zaposliti u javnom sektoru.