Elektroprivreda je 2011. godine imala neto gubitak od 66,5 miliona, dok je prihod kompanije iznosio 261,3 miliona eura.
“Prvi faktor koji je uticao na naš poslovni rezultat, kao i prethodnih godina, jesu tarife električne energije za sve kategorije potrošača. Odnos između nivoa tarifa i proizvodnje i operativnih troškova su bili finansijski teret za kompaniju. Cijene na međunarodnom tržištu bile su znatno veće od onih koje je odobrila Regulatorna agencija za energetiku (RAE). Razlika između ove dvije cijene predstavlja čist gubitak za kompaniju, uz činjenicu da Crnoj Gori nedostaje 30 odsto električne energije”, kazao je Bjanko.
Istakao je da aktuelna situacija sa dugom KAP-a od oko 60 miliona eura takođe utiče na poslovni rezultat.
-Ovaj dug predstavlja jedan od glavnih problema za EPCG. Smanjenjem proizvodnje KAP-a, od 1. oktobra, odnos između proizvodnje i potrošnje se uskladio i funkcionisanje čitavog energetskog sistema je bolje balansirano- kazao je Bjanko.
Iz EPCG su kazali da je dug domaćinstava i ostalih potrošača za struju oko 200 miliona eura što značajno utiče na neto finansijsku poziciju kompanije.
-Naše buduće investicije veoma zavise od stope naplate. EPCG ne može tolerisati predugo odlaganje naplate jer će to negativno uticati na razvoj cjelokupnog crnogorskog energetskog sistema. Vjerujem da EPCG treba da zajedno sa državnim institucijama podrži ranjive kategorije kupaca koje trenutno nijesu u mogućnosti da izmire dugovanja za električnu energiju. Sa druge strane, ne možemo podržavati i tolerisati one potrošače koji su u mogućnosti da plate svoje račune, ali ne plaćaju redovno zbog loše navike- poručio je Bjanko.
(Mina biznis)