Barel sirove nafte na londonskom tržištu je poskupio jedan USD na 112,11 USD, dok je u prošloj godini prosječna cijena dostigla rekordnih 111,65 USD, s obzirom da su su geopolitičke prijetnje proizvodnji nadjačale zabrinutost zbog smanjene potražnje za tim energentom, prenosi SEEbiz.
Na američkom tržištu se barel prodavao po 90 centi višoj cijeni, od 92,72 USD.
Sjedinjene Američke Države (SAD) uspjele su da izbjegnu fiskalnu krizu, nakon što je u Kongresu odobren sporazum kojim se sprečava automatsko znatno povećanje poreza i smanjenje javne potrošnje. Strahovalo se da bi to prouzrokovalo ulazak američke ekonomije u recesiju.
Američki sporazum je podstakao sklonost ulagača rizičnijoj imovini i oslabilo vrijednost dolara prema glavnim valutama. Slabiji dolar činio je robu iskazanu u toj valuti pristupačnijom za vlasnike drugih valuta, čime je ojačana potražnja.
»Američki fiskalni dogovor je vrlo pozitivno odjeknuo na tržištima, koja sada mogu s vjerom gledati u godinu pred nama. Kombinacija američkih monetarnih podsticaja i kineskog rasta trebalo bi da podstakne tržište robe u ovoj godini«, ocijenio je predstavnik frankfurtskog Commerzbanka, Eugen Weinberg.
Cijene nafte podstakli su i snažni kineski podaci koji ukazuju na oporavak druge najveće svjetske ekonomije i potrošača nafte. Kina je saopštila i da je indeks menadžera nabavke u decembru ostao na 50,6 bodova, potvrđujući oporavak kineske privrede u posljednja tri mjeseca.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) objavila je na svojim internet stranama da je cijena referentne korpe njene nafte u ponedjeljak iznosila 107,79 USD, što znači da je ostala skoro nepromijenjena u odnosu na prethodni trgovinski dan.
Izvor: MINA-BUSINESS