Društvo

Vujović: Zbog mržnje prema Crnogorcima ograničeno reemitovanje programa TV Hepi i Pink M

Savjet Agencije za elektronske medije (SAEM) donio je, na sjednici održanoj  7. i 10. februara, odluku da na tri mjeseca ograniči reemitovanje pojedinih programskih sadržaja televizija "Hepi" i "Pink M" iz Srbije.
Vujović: Zbog mržnje prema Crnogorcima ograničeno reemitovanje programa TV Hepi i Pink M
Portal AnalitikaIzvor

Kako je saopštio predsjednik SAEM-a, Ranko Vujović, razlog za ovu odluku su programi u kojima se promoviše mržnja, netrpeljivost i diskriminacija prema pripadnicima crnogorske nacionalnosti.

"Cijeneći da se radi o pitanju od javnog interesa, čija zaštita zahtijeva sprovođenja mjera kojima će se suzbiti sporno izražavanje, SAEM je zaključio da je opravdano da se, na period od tri mjeseca, ograniči reemitovanje sljedećih programskih sadržaja: „Dobro jutro Srbijo“, „Ćirilica“ i „Posle ručka“ na televiziji „TV Happy“ i „Novo jutro“ na televiziji „TV Pink M“. Podsjećamo da je Konvencijom o prekograničnoj televiziji (član 7) i Direktivom o AVM uslugama (član 6) propisano da svi programski prilozi, u pogledu njihovog prikazivanja i sadržaja, treba da poštuju dostojanstvo ljudskog bića i osnovna prava drugih, kao i da posebno ne smiju neprikladno isticati nasilje ili podsticati rasnu netrpeljivost, kao i da ne smiju sadržati bilo kakvo podsticanje mržnje na osnovu rase, pola, vjere ili nacionalnosti", navodi Vujović.

Imajući u vidu da se, kako kaže on, radi o kršenju standarda, na čije poštovanje su se obavezale i Crna Gora i Srbija, SAEM je zaključio da se navedenim programskim sadržajima podstiče na mržnju, netrpeljivost i diskriminaciju prema pripadnicima crnogorske nacionalnosti. Pri tome je, dodaje, korišćeno pogrdno, uvredljivo ili uznemiravajuće izražavanje koje podstiče intenzivne negativne emocije, iskazivanje neprijateljstva ili želju za diskriminacijom, kao i omalovažavanje ili obezvrjeđivanje pripadnika crnogorske nacionalnosti, negiranjem njihovog nacionalnog identiteta.

"Učestalim emitovanjem (posebno naglašenim u periodu od kraja decembra 2019. godine), u okviru sadržaja različitih formi i žanrova, emiteri su pokazali namjeru da se spornim sadržajima utiče ne samo na osjećanja i emocije osoba prema kojima su ovi neprihvatljivi sadržaji usmjereni, već i da izazove reakciju prema njima, uključujući one koje mogu imati za posljedicu (cilj) izazivanje ili podržavanje nasilja. Ne dovodeći u pitanje pravo svih emitera da informišu javnost o pitanjima od javnog interesa, emitovanim sadržajima se iz emisije u emisiju i skoro svakodnevno omogućava, podstiče i opravdava osjećaj negiranja, neprihvatanja i animoziteta prema pripadnicima crnogorske nacionalnosti. Time je, po mišljenju SAEM-a, zloupotrijebljeno pravo na slobodu izražavanja", zaključuje Vujović.

Portal Analitika