Sudski savjet je na današnjoj sjednici intervjuisao po jednog kandidata za funkcije predsjednika osnovnih sudova na Žabljaku i u Pljevljima – dosadašnjeg predsjednika Osnovnog suda na Žabljaku Anđelića i sutkinju Osnovnog suda u Pljevljima Marinu Jelovac.
“Pozdravljamo odluku Sudskog savjeta da preispita raniji način intervjuisanja kandidata za sudije i predsjednike sudova i da i današnji intervju sa kandidatima za predsjednike osnovnih sudova u Pljevljima i Žabljaku sprovede u skladu sa Zakonom o Sudskom savjetu i sudijama, Poslovnikom Sudskog savjeta i Smjernicama o obavljanju intervjua koje je sam donio”, naveli su u HRA.
Ipak, ocjenjuju da je intervjuisanjem Anđelića Sudski savjet postupio suprotno Zakonu i ukazuju i da je Grupa država protiv korupcije GRECO Savjeta Evrope preporučila Crnoj Gori da ograniči prekomjernu koncentraciju ovlašćenja u pravosuđu, te da je nedavno u tom smislu kritikovala treći izbor Vesne Medenice na funkciju predsjednice Vrhovnog suda, kao i izbor predsjednika sudova koji su birani najmanje tri puta na iste funkcije.
“Sada bi i u slučaju izbora Mihaila Anđelića da obavlja funkciju predsjednika Osnovnog suda na Žabljaku, iako je on već u četiri mandata obavljao istu funkciju, bila prekršena zakonska zabrana, a ne bi bile poštovane ni preporuke GRECO, čiji je cilj sprječavanje korupcije”, navode u HRA.
Podsjećaju da su upozoravali Sudski savjet ukupno tri puta da nepropisno sprovodi intervjue prilikom izbora kandidata za sudije i predsjednike sudova, počev od prvog izbora po novom sistemu 2016. godine.
“Poslednji put je HRA apelovala na Sudski savjet da ponovi intervju od 8. jula 2019. sa 41 kandidatom i da ne donosi odluku o izboru na osnovu postupka u kome nijedan ispitanik, s obzirom na postavljena pitanja, nije mogao biti objektivno ocijenjen prema četiri zakonska kriterijuma, gdje sedmoro na intervjuu nije dobilo ni jedno pitanje, a ostali irelevantna pitanja, ni približna propisanim Smjernicama za obavljanje intervjua, na osnovu kojih bi se moglo doći do odgovora za ocjenjivanje zakonskih kriterijuma”, dodaju u HRA.
Zbog takvog nezakonitog postupanja Sudskog savjeta, HRA, MANS i Institut alternativa su sredinom septembra 2019. godine podnijeli Vrhovnom državnom tužiocu i Glavnom specijalnom tužiocu krivičnu prijavu protiv članova i članica Sudskog savjeta, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična djela zloupotreba službenog položaja, nesavjestan rad u službi, protivzakoniti uticaj, falsifikovanje isprave i povreda ravnopravnosti, ali je ovu krivičnu prijavu državno tužilaštvo odbacilo bez obrazloženja.