Region

ISTRAŽIVANJE: Većina građana Srbije smatra da Crna Gora otima imovinu SPC, samo petina misli da Srbija ne treba da se uopšte miješa

Skoro 70 odsto građana Srbije prati dešavanja u Crnoj Gori, a isto toliko smatra da Zakon o slobodi veroispovesti predstavlja otimanje srpskih svetinja.
Sa jednog od molebana u Podgorici
Sa jednog od molebana u Podgorici
B92, Tanjug.rsIzvor

Na pitanje "da li pratite dešavanja u Crnoj Gori", 42 odsto ispitanika odgovorilo je da prati s velikom pažnjom, 30 odsto djelimično, 24 odsto ne prati, dok četiri odsto nije dalo odgovor, pokazuje istraživanje agencije Faktor plus,

Trećina ispitanika upoznata je s donošenjem spornog zakona, čevrtina nije, dok 42 odsto građana kaže da ima djelimične informacije o dokumentu koji je susjednu državu digao na noge.

Na pitanje "šta po vašem mišljenju donosi sporni Zakon o slobodi vjeroispovesti", ispitanici su imali mogućnost da zaokruže više odgovora.

Simptomatično je, ocenjuje "Blic", da velika većina, čak 70 odsto, kaže da taj dokument predstavlja otimanje srpskih svetinja, 46 odsto ističe da usvajanje zakona ima za cilj stvaranje Crnogorske pravoslavne crkve i, ono što je posebno zabrinjavajuće, 44 odsto građana misli da je to uvod u nove sukobe u Crnoj Gori.

Da će zakon za posljedicu imati uvođenje crkve u pravni poredak Crne Gore misli 16 odsto ispitanika, dok osam odsto smatra da je riječ o uvodu u nove regionalne sukobe.

"Blic" navodi da je zanimljiv i podatak da većina građana smatra da se u susjednoj državi odigrava bitka koju predsjednik Milo Đukanović ne može dobiti.

Na pitanje "do čega će dovesti protesti u Crnoj Gori", čak trećina,i 33 odsto, ispitanika rekla je do smjene vlasti, a 27 odsto do povlačenja ili modifikovanja Zakona o slobodi vjeroispovesti. Striktno sprovođenje novog zakona očekuje 24 odsto ispitanika, dok 10 odsto vjeruje da će se popraviti položaj srpskog naroda u Crnoj Gori. Odgovor nie dalo šest odsto ispitanika.

Srbija, po mišljenju 36 odsto građana, ne bi trebalo da ulazi u unutrašnja pitanja Crne Gore, ali treba da insistira na pravu vjernika i srpskog naroda. Da Srbija ne treba da ulazi u unutrašnja pitanja Crne Gore i apsolutno se ne miješa smatra 21 odsto ispitanika, čak 30 odsto njih kaže da treba otvoreno da podrži proteste do povlačenja Zakona o slobodi vjeroispovesti, a 12 odsto iznosi stav da srpska vlast treba otvoreno da podrži proteste do smjene vlasti u Crnoj Gori.

 

Portal Analitika