Rođeni Beograđanin, reditelj, Branko Baletić, koji je odlučio da beogradske ulice zamijeni podgoričkim ispisujući stranice života na obje adrese izdavaja onu na kojoj piše da je od odnoda između dvije države važniji onaj između dva naroda.
"Ja sam sasvim siguran da u Srbiji ljudi ne mrze Crnu Goru i Crnogorce kao što ni u Crnoj Gori ne mrze Srbe i Srbiju ali manipulacijama se stiče, vrlo često, takav utisak. Ima nerazumijevanja položaja i pozicija jedne i druge države", kazao je Baletić.
Nerazumijevanje je, kaže Baletić, uglavnom rezervisano za elite, intelektualne i političke a danas su ga upravo one fokusirale na Zakon o slobodi vjeroispovijesti.
"Ono što ovdje nije u redu je što se ovo prikazuje samo kao vjersko pitanje. Očigledno je pozadina nešto drugo. Tu su i finansije, praktično se SPC u Crnoj Gori promoviše kao opozicija državi a ne samo partiji, i tu je veliki problem. Govori se o svetom ovom, svetom onom a o svetoj državi se ne priča puno jer je SPC i ne priznaje", kazao je Baletić.
Nabrajajući svetosti, insistira na onoj koja bi u ovom vremenu morala biti najsvetija, a zove se, dijalog.
"Lijek za ovu situaciju ipak je dijalog i on se mora voditi i to što prije. Ja prepoznajem čitav niz događaja koji je bio prije 30-tak godina i u Bosni i Hrvatskoj i u Srbiji, uvijek je crkva tu prva započinjala, tu su nastajali problemi pa se poslije završavalo barikadama", dodaje Baletić.
Ukazujući na lijek, Baletić ne zatvara oči pred uzrokom stanja.
"Ovaj zakon nije sasvim dobar. Znam bar jednog stručnjaka koji nije bio ukljčen u to ali nije ni ukucan u kamen. Dakle, dijalogom bi se sigurno moglo doći do toga da se konačno reguliše status SPC u Crnoj Gori", kazao je Baletić.
U svakom je vremenu potrebna mudrost. U ovom, Baletić podsjeća na najveću, "vrijeme je da naučimo da živimo jedi s drugima".