U istom periodu, kako je dodao, ova grupa je obavila 3.342 pregleda, pri čemu ih je najviše bilo 2018. godine 1011, a lani 856 pregleda, što najbolje govore koliko je odgovoran i kompleksan posao ljudi zapos lenih u ovom sektoru.
Policijski službenici Sektora za obezbjeđenje ličnosti i objekata, shodno vladinoj odluci o određivanju ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije, vrše poslove neposrednog obezbjeđenja 15 štićenih ličnosti i članova užih porodica predsjednika Crne Gore, predsjednika Skupštine i predsjednika Vlade Crne Gore.
“Ovaj sektor obezbjeđuje: predsjednika Crne Gore, predsjednika Skupštine, predsjednika Vlade, ministra pravde i potpredsjednika Vlade, ministra unutrašnjih poslova, ministra vanjskih poslova, vrhovnog državnog tužioca, glavnog specijalnog tužioca, predsjednika Vrhovnog suda Crne Gore i direktora Uprave policije”, kazao je Blagojević.
Osim toga, shodno vladinoj odluci, odnosno posebnom zaključku Vlade, jer je na to ukazivala bezbjednosna procjena stepena ugroženosti, kao i drugi podaci i saznanja iz nadležnosti Uprave policije, vrše se poslovi neposrednog obezbjeđenja i prema specijalnom tužiocu, sudiji Višeg suda u Podgorici i sekretara Vijeća za nacionalnu bezbjednost.
“Uprava policije obezbjeđuje i bivšeg predsjednika Crne Gore, a na osnovu potpisanog memoranduma o razumi jevanju između Misije Sjedinjenih Američkih Država u Pod gorici i Uprave policije, vrše se i poslovi neposrednog obezbjeđenja ambasadorke SAD u Crnoj Gori”, navodi Blagojević.
Kako je objasnio, bezbjednosna procjena stepena ugroženosti određenih štićenih ličnosti i objekata se, shodno određenoj metodologiji, utvrđuje u obliku pisanog dokumenta i nju sačinjavaju nadležne službe, odnosno Agencija za nacionalnu bezbjednost i organizacione jedinice u sastavu Uprave policije.
“Ovom procjenom se iskazuje postojeće stanje bezbjednosti i vrši analiza djelovanja nosilaca budućih ugrožavajućih aktivnosti i ponašanja, kao i zadaci snaga koje učestvuju u obezbjeđenju, suprotstavljanju, otklanjanju ili sužavanju prostora i uzroka koji pogoduju ugrožavajućim pojavama. Dosadašnja praksa je pokazala da su sačinjene bezbjednosne procjene realno prikazivale konkretno stanje stepena ugroženosti štićenih ličnosti i objekata”, navodi Blagojević.
On je otkrio i kada prestaje obaveza obezbjeđenja ličnosti.
“Naša obaveza prestaje izmjenom ili donošenjem nove vladine odluke, na shodno tome neke do tada štićene ličnosti izgube taj status, u situacijama kada se štićena ličnost odrekne bezbjednosne zaštite i kada štićenim ličnostima prestane fu nkcija”, ističe Blagojević.
Napominje da se zaštita bezbjednosti produžava tri mjeseca od dana prestanka funkcije ako to, na osnovu procjene nadležnih bezbjednosnih službi, zahtijevaju razlozi bezbjednosti.
“Ako bezbjednosna procjena ugroženosti ukazuje na postojanje razloga bezbjednosti, zaštita bezbjednosti se može produžiti i nakon isteka roka od tri mjeseca, za vrijeme doktrajurazlozi bezbjednosti. Obezbjeđenje preStaje kada prestanu razlozi zbog kojih se i otpočelo sa vršenjem tih poslova”, ističe Blagojević.
Kaže da policijski službenici Sektora za obezbjeđenje ličnosti i objekata, na osnovu vladine odluke i na osnovu bezbjednosne procjene, trenutno obezbjeđuju 84 objekta.
“Od ukupnog broja štićenih objekata, 32 su od posebnog značaja, dok preostali dio čine diplomatsko-konzularna predstavništva akreditovana u Crnoj Gori, tačnije ambasade, rezidencije i kancelarije međunarodnih misija i organizacije. Trenutno su na poslovima i zadacima neposrednog obezbjeđenja štićenih ličnosti i objekata radno angažovana 464 službenika ovog sektora”, ističe on.
Nemam saznanja da naši službenici obezbjeđuju lokale
Na pitanje ima li saznanja da pojedini pripadnici sektora kojim rukovodi, uprkos zabrani, rade kao obezbjeđenje u ugostiteljskim objektima, Blagojević kaže da nema te informacije.
“Trenutno ne raspolažem podacima da neko od službenika radno angažovanih u sektoru kojim rukovodim vrši poslove obezbjeđenja ugostiteljskih objekata. Takvih pojava je u prošlosti bilo i preduzete su određene mjere i radnje da se tome stane na put”, navodi Blagojević.