Jedan od najboljih stručnjaka u Kini Džong Nanšan, predviđa da bi epidemija bolesti, koju je kineski predsednik Si Đinping nazvao “demonom”, mogla da dostigne vrhunac početkom februara.
“Predviđam da će vrhunac epidemije biti za oko nedjelju ili 10 dana i da nakon toga neće biti većeg povećanja broja inficiranih”, rekao je Džong, koji je imao ključnu ulogu u borbi Kine protiv epidemije SARS-a 2002. i 2003. godine, a predvodi i tim eksperata koji se suprotstavlja aktuelnom virusu.
Dodao je da su napori Kine u ranom otkrivanju i ranoj izolaciji zaraženih bili prave mjere koje je trebalo preduzeti, prenosi portal Todayonline.com.
“Nakon što smo uradili te dvije stvari, uvjereni smo da ćemo spriječiti još jedno povećanje broja zaraženih”, rekao je Džong.
Podsjetio da je epidemija SARS-a trajala pet ili šest mjeseci i istakao da ne vjeruje da će novi koronavirus toliko potrajati.
Dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta u Hongkongu Gabrijel Liung izneo je drugačije mišljenje i upozorio da je moguće da uskoro dođe do pandemije koronavirusa.
Liung, koji predvodi tim eksperata koji koriste matematičke modele za predviđanje širenja bolesti na osnovu podataka iz cijelog svijeta predviđa da će epidemija dostići vrhunac u aprilu u pet najvećih gradova Kine – Pekingu, Šangaju, Čongkinu, Šenženu i Guangdžou, a da će broj zaraženih početi da se postepeno smanjuje u junu ili julu.
Direktor Kineskog centra za kontrolu zaraznih bolesti i prevenciju Gao Fu kaže da je optimista i da bi prekretnica u širenju koronavirusa mogla da se desi 8. februara, ako budu poštovane aktuelne mjere.
Džon Edmunds, profesor Instituta za higijenu i tropske bolesti u Londonu, specijalizovan za izradu modela infektivnih bolesti, smatra da “niko ne može tačno da predvidi kada će bolest dostići vrhunac”, ali da ne vjeruje da bi to moglo da se desi prije aprila ili maja.
Profesor epidemiologije Univerziteta Kolumbija Ijan Lipkin na pitanje kada očekuje vrhunac epidemije, odnosno usporavanje širenja zaraze, odgovorio je: “Nemam kristalnu kuglu”.
Broj žrtava koronavirusa porastao je na 259, dok je skoro 12.000 osoba oboljelo širom svijeta. Virus se proširio na još 22 države gde je više od 100 inficiranih.
Ubrzano se radi na razvoju vakcine i lijeka protiv upale pluća koju izaziva virus.
U Španiji je potvrđen prvi slučaj na kanarskom ostrvu Homera, a Velika Britanija povlači dio osoblja iz ambasade i konzulata u Kini.
U Americi je proglašena vanredna situacija, u Japanu je naloženo preduzimanje dodatnih mjera, dok je Australija zabranila ulazak svima koji dolaze iz Kine ili su prošli kroz tu zemlju. Izuzetak su njeni državljani.