Ovo je za Pobjedu kazao branilac Đurović, advokat Novak Ražnatović.
-Uvažena je žalba koju sam uložio na rješenje specijalnog tužilaštva o zadržavanju do 72 sata moje branjenice i ona je puštena na slobodu– kazao je advokat Ražnatović.
Osim Đurović, lisice na ruke u četvrtak su stavljene načelnici Poreske uprave područne jedinice Podgorica Stanislavi Bebi Martinović, Rajki Simonović, rukovodiocu odjeljenja za inspekcijski nadzor Poreske uprave u Podgorici, bivšoj sekretarki Ministarstva finansija Marini Perović i savjetniku u Ministarstvu finansija Draganu Vujoševiću.
U okviru ove akcije uhapšeni su i Refad Kolić, osnivač i izvršni direktor preduzeća ,,Braća Kolić“ i ,,Migi“ iz Bijelog Polja, Tamara Kovačević, osnivač i izvršna direktorka kompanije ,,Trend trade“ iz Podgorice kao i odgovorno lice podgoričke kompanije ,,Okov“ Bojan Rašović.
Svima je nakon saslušanja u tužilaštvu, osim Tamari Kovačević određeno zadržavanje do 72 sata.
Krivičnom prijavom obuhvaćeno je i pet službenika Poreske uprave u Podgorici i šest odgovornih lica u pravnim licima: supervizorka podgoričke Poreske uprave Persa Novaković, samostalni savjetnik Poreske uprave Aleksandar Radulović, poreski inspektori Branislav Magdelinić, Milijana Radonjić i Slavojka Savić, osnivač i ovlašćeni zastupnik kompanije ,,Viner co“ iz Danilovgrada Saša Jokić, ovlašćeni zastupnik kompanije ,,Trend trade“ iz Podgorice Dragan Kovačević, osnivač i i ovlašćeni zastupnik preduzeća ,,Dea“ iz Podgorice Špiro Nilević, ovlašćeni zastupnik kompanija ,,A Cop“, ,,A Cop MNE“ i ,,PS gradnja“ Bojan Petričević, Dejan Lakić i Ivan Vuković.
Shodno Zakonu o krivičnoj odgovornosti pravnih lica, istom krivičnom prijavom obuhvaćene su i kompanije: ,,Braća Kolić“ i ,,Migi“ iz Bijelog Polja i ,,Trend trade“ iz Podgorice.
Aktuelni i bivši visokopozicionirani službenici Poreske uprave i Ministarstva finansija su, kako se osnovano sumnja, zajedno sa odgovornim osobama u kompanijama koje su pod istragom osnovali kriminalnu organizaciju kako bi zloupotrebom položaja i falsifikovanjem izvještaja ostvarili imovinsku korist u vidu nezakonitog povraćaja PDV kredita.
-Na ovaj način, osumnjičeni su od novembra 2011. godine do kraja 2019. godine budžetu Crne Gore pričinili štetu u iznosu većem od 3,5 miliona eura– navodi se u saopštenju policije.
Kako je pojašnjeno, poreski inspektori su u postupku inspekcijskog nadzora kao valjane priznavali fakture koje su izdavale osumnjičene kompanije za robu i usluge koje nijesu isporučene, pružene, plaćene, niti izvršene.
Na osnovu tih fiktivnih faktura od strane poreskih službenika su sačinjavana nezakonita rješenja o povraćaju PDV-a.
Specijalno tužilaštvo je pregledom dokumentacije došlo do podataka da su odgovorne osobe u firmama naručiocima predavala zahtjeve Poreskoj upravi da im se povrati ulazni PDV po takvim neplaćenim fakturama.