''Međunarodni Festival KotorArt Don Brankovi dani muzike su prije dvije godine počeli sa ekološkim programima u želji da spoje umjetnost sa pitanjem ekologije, kao vanredno važnom globalnom temom današnjice. Opterećeni svakodnevnim egzistencijalnim, političkim i drugim problemima, lokalni čovjek gotovo da i ne razmišlja o važnosti učinaka i odgovornosti koju imamo kao pojedinci, čak i da nema tog nevjerovatnog i posebno obavezujućeg podatka da smo stanovnici prve ekološke države na svijetu! Iz svih ovih razloga, u tim ulazi i Antonije Pušić, tj. Rambo Amadeus, čuveni Bokelj, rođeni Kotoranin, koji svojim upornim djelovanjem i primjerima pravi razliku. Njegov solarni jedrenjak je privukao veliku pažnju javnosti a problematika ekologije, odnosno zagađenja Boke bila je i tema njegovog djela “Pasija po Steli” koje je napisao za otvaranje KotorArt Don Brankovih dana muzike 2018. godine'', saopštavaju organizatori.
Kako dodaju u saopštenju, o detaljima ovog serijala javnost će upoznati na vrijeme. Iz EkoKotorArt-a su uputili i Rambov tekst kao srž ideje i potrebe da umjetnost i ekologiju prepletu stvarajući nove vrijednosti, istovremeno utičući na svijest pojedinca o personalnoj i kolektivnoj odgovornosti.
''Industrijska revolucija, prljave tehnologije, jurnjava za profitom, besomučna eksplatacija svih resursa - uništavaju krhki eko sistem planete zemlje. Prelazak na čiste tehnologije je stidljiv, spor i trom - vazduh koji guši ljude po gradovima, ostrva plastike po okeanima dave sav živi morski svijet, naftne mrlje, zagadjena voda, otopljeni glečeri i katastrofalni požari širom svijeta alarmiraju nas da moramo da ubrzamo promjenu naših loših navika, stečenih u najbahatijoj fazi ljudskog razvoja - industrijskoj revoluciji.
Svaki pojedinac treba da se angažuje - ali je prethodno potrebno da promijeni svoj senzibilitet, izađe iz zone komfora prije nego ga nužda na to natjera.
U senzibiliranju pojedinca najdjelotvornija je umjetnost, kao jedinstveni akt homosapiensa - ona najuspješnije komunicira sa najvišim, najrafiniranijim sferama naše svijesti budeći u ljudima plemenitost, a danas nema plemenitijeg zadatka nego boriti se za to da našim praunucima ostavimo udobno mjesto za život - a ne haos u kome će instikti za golo preživljavanje uvesti ljudsku civilizaciju u doba koje je milionima godina iza nas - doba dinosaurusa - surovih mašina za preživljavanje, koje su imale samo tri misli u glavi: ubij – jedi - razmnožavaj se'', navodi se u Rambovom tekstu.
Srećom po nas, dodaje Rambo Amadeus, ''ova rogobatna prabića su davno izumrla, ostavljajući nam šansu da izgradimo našu civilizaciju''
''EKotorArt je nužni crossover umjetnosti i ekologije - umjetničke procedure i alata stavljenih u službu obavljanja per exelence zadatka današnjice - spašavanja i obnove eko sistema planete , kolijevke ljudske civilizacije, koja prijeti da se pretvori u našu grobnicu.
Umjetnost koja nije angažovana u ovom nužnom procesu, u budućnosti, ako je za ljudski rod uopšte bude - rizikuje da bude tretirana u školama kao - “l’art pour l’art”, ili još preciznije - kič.
Zato, živio EKotorArt, izdanak KotorArta - Oca i Majke prirode'', zaključuje se u tekstu.