Pratim ovih dana zbivanja u Crnoj Gori i podśećaju me na šokirajuće momente u poznim danima Jugoslavije.
Kao student imao sam jedinstvenu čast da se upoznam sa skoro svim djelovima čudesne Titove zemlje, s ljudima svih vjeroispovijesti kao i s onima bez vjere. Visoko sam cijenio da ste mogli živjeti zajedno s razumijevanjem, čak i s dobrim humorom o sebi i o Drugome, tvrdo znajući svoju vlastitu istoriju kao što i istoriju velikog projekta Jugoslavije.
PROJEKAT
Taj projekt je htio garantovati čast i slobodu individualnosti južnoslovenskih naroda u suprotstavljanju starom modelu vlasti tuđinskih imperija koje su u najboljem slučaju tolerisale druge jezike i vjere. A danas se malo ko śeća da je prethodna ideja o većoj slovenskoj zajednici počela kao velika ideja (Jana Kollara) o uzajamnosti u čitanju literature svih slovenskih naroda. Inače rečeno: u mirnom i dubokom razumijevanju i poštovanju Drugoga, što implicitno i presudno znači i razumijevanje i poštovanje samoga sebe, svoje vrijednosti i vrline.
Preživio sam šok u studentskim danima kad sam svjedočio političarima koji su provocirali i manipulisali ljude na temelju narodnih razlika što je posljedično vodilo do zvjerskoga klanja i raspada jugoslovenskoga projekta.
Danas svjedočim sličnim provokacijama od strane političara u svojoj zemlji koja je inače prva država stvorena na principima prosvjetiteljstva u kojem je svaki čovjek jednak pred zakonom i niko, ni najviši političar, ne stoji van te pravne jednakosti. Ta je država zbog takvih principa spasila moje pretke (bivše subjekte ruske i austro-ugarske imperije) koji su pobjegli zbog progona i pogroma. Poništavanje tih razsvjetlenskih principa ne ugrožava samo Amerikance nego sve ljude jer ovo spašavanje nije više garantovano ni u principu ni u praksi.
TIRANIJA NAD MALIMA
Treba da se stalno borimo za ove principe.
Tiraniju većih zajednica nad malima dobro razumijemo najbolje mi koji smo rođeni u manjinama. Razumijevanje principa jednakosti zahtijeva više intelektualnoga napora sa strane većih, privilegovanih zajednica. No treba podśetiti da smo svi sposobni, kao ljudi a ne zvijeri, za taj intelektualni napor.
Śeverni vaši suśedi Slovenci, kojim je usuđeno biti vječna manjina, imaju ovaj princip usidren u svojoj nacionalnoj himni ispod pera svog velikog pjesnika Franca Prešerna (Zdravica).
S obzirom na aktuelna dešavanja u Crnoj Gori, uticaje spolja i iznutra da se njena kultura i samobitnost negira, ima i te kako smisla pozvati u pamet temeljne vrijednosti savremenog čovjeka i pravo da svak uređuje kulturni i naučni prostor kako sam misli da treba.
Pozivam, dakle, sve da poštuju prava crnogorskoga naroda i apelujem na racionalne ljude da razmisle u kojem i kakvom svijetu žele živjeti. U onom koji vodi do stalnoga ciklusa tiranije i nasilja ili u onome koji poštuje suśeda kao i samoga sebe?