"Što se tiče situacije u cijelini, nadam se da situacija neće dovesti do velikih vojnih sukoba. Rat koji se tamo vodi je, kako vidimo, takozvanog malog intenziteta. Ali to su, ipak, borbena dejstva, ljude ubijaju. To je činjenica", rekao je Putin, prenosi Sputnjik.
"Bilo bi zaista dobro da se izbjegnu velika borbena dejstva. Ako se to dogodi, to neće biti katastrofa samo za region Bliskog istoka, nego za cijeli svijet", dodao je ruski predsjednik nakon sastanka sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel.
Prema njegovoj ocjeni, takva dejstva će dovesti do "novih masovnih odlazaka ljudi sa teritorije na kojoj tradicionalno žive, do novih talasa izbjeglica“ koji neće ići samo ka Evropi, nego i ka drugim regionima.
"To će biti humanitarna katastrofa, međureligijska katastrofa, ekonomska katastrofa, jer će to dovesti do razaranja ili ogromne štete za svjetsku ekonomiju i svjetsku energetiku", rekao je Putin.
Sačuvati dogovor o nuklearnom programu Irana
Kako piše Sputnjik, ruski predsjednik je rekao da je sa njemačkom kancelarkom razgovarao o situaciji u vezi sa iranskim nuklearnim programom, naglasivši da je očuvanje Zajedničkog sveobuhvatnog plana dejstava za riješavanje iranskog nuklearnog problema važno, ne samo za taj region, nego za cijeli svijet.
"Njemačka je uvjerena u to da Iran ne treba da ima nuklearno oružje, zbog čega ćemo primjeniti sva diplomatska sredstva da bi taj dogovor, koji, naravno, nije savršen, ali jeste dogovor i uključuje obaveze za sve države - bude sačuvan", rekla je Merkelova.
"Šestorka" međunarodnih posrednika (SAD, Rusija, Velika Britanija, Njemačka, Francuska i Kina) i Iran potpisali su 2015. godine Zajednički sveobuhvatni plan dejstava, koji podrazumijeva ukidanje dugogodišnjih sankcija Iranu, u zamjenu za ograničavanje iranskog nuklearnog programa. U maju 2018. godine SAD su jednostrano istupile iz sporazuma i obnovile sankcije Iranu. Teheran je potom saopštio da će po etapama smanjivati obim svojih obaveza iz sporazuma.