Region

Ko je srpski bokser osuđen na 17 godina robije u Peruu?

David Cufaj, koji je u Peruu 2017. godine uhapšen zbog sumnje da je organizovao i finansirao šverc dvije tone kokaina, osuđen je danas na 17 godina zatvora, ali se neće naći iza rešetaka jer se i dalje nalazi u bekstvu. Cufaj je prethodno pušten da se brani sa slobode, što je iskoristio i nestao bez traga, uprkos tome što je stručna javnost čin puštanja okarakterisala kao lakovjeran i opravdala ga podmitljivim pravosudnim sistemom u Peruu.

Ko je srpski bokser osuđen na 17 godina robije u Peruu?
Portal AnalitikaIzvor

Sportista i prema mišljenju mnogih perspektivni bokser koji je skliznuo na onu stranu zakona i počeo da se bavi ozbiljnim i razgranatim švercom kokaina iz Južne Amerike za evropsko tržište u žižu javnosti dospeo je te 2017. godine, kada je uhapšen u spektakularnoj akciji policija dok je pripremao pošiljku kokaina.

Rođen je na Kosovu, a još kao dijete preselio se u Sarajevo gdje je i odrastao. Međutim, posredstvom dobro učvršćene veze između Latinske Amerike i Balkana uspio je da se visoko rangira u hijerarhiji tamošnjih kriminalaca, pa je ubrzo postao desna ruka Hozea Karlosa Uljona Rohasa (41), koji je takođe uhapšen kada i Cufaj.

Osim poslovnih, njih dvojica su izgradili i prijateljske odnose, pa mu je tako peruanski narko-bos davao da rukovodi milionski vrijednim pošiljkama. Rohas je bio značajan igrač na tamošnjem tržištu, a internacionalnu grupu krijumčara vodio je najmanje dvije godine. Osim što je predstavljao vezu sa Evropom, Cufaj je, ističu mediji, bio i glavni finansijer grupe.

Spektakularna akcija hapšenja odigrala se u lokalnoj fabrici "Aromas Frescos", a dvije tone kokaina bilo je sakriveno u konzervama špargle. Vrijednost zaplenjenog kokaina procijenjena je na četiri miliona američkih dolara u Peruu, dok bi njegova vrijednost po isporuci u Evropu mogla da dostigne i vrtoglavih 174 miliona dolara.

Kako je peruanska policija saopštila tada, droga je dopremljena iz zone Del Hualaga, zatim je upakovan u glavnom gradu Limi, a krajnja destinacija bila je Evropa, odnosno luka Amsterdam.

Mitom do slobode?

Samo mjesec dana nakon hapšenja, tamošnja javnost ostala je u šoku jer je Cufaj pušten iz pritvora i omogućeno mu je da se u daljem postupku brani sa slobode. Zahtev za produženje pritvora odbačen je odlukom sudije Anđela Mendivila, koji je ovo obrazložio time što je Cufaj bio akreditovan za rad za jednu rudarsku kompanijeu, a ima je i bankovne transakcije čime je dokazao svoj imigracioni status.

Prednost je bila i to što Cufaj ranije nije imao krivični dosije. Ova odluka sudije naišla je na negodovanje jer je bilo jasno da će Cufaj iskoristiti ovu priliku i pobeći, što se i dogodilo.

Uhapšen i drug iz detinjstva

Nešto više od godinu dana kasnije, u akciji peruanske policije uhapšen je i Smail Šikalo, Sarajlija koji se sumnjiči da je učestvovao u organizovanju šverca 800 kilograma kokaina, koji je kao i Cufaj bio označen kao je dan od ključnih igrača.

Zanimljivo je da se Šikalo i Cufaj znaju iz detinjstva i da su zajedno trenirali boks u Sarajevu.

Ovaj trenutak u njihovim kriminalnim karijerama veoma je interesantan i zato što se sada, godinu dana kasnije, u peruanskim medijima pojavljuje izvjesni Tito, muškarac nepoznatog identiteta srpske nacionalnosti za kog istražitelji na osnovu prisluškivanih razgovora narko-bosova misle da je ključna veza između Evrope i Latinske Amerike za šverc bijelog praha.

Iako o Titu zasad postoje samo šture informacije, zna se daje bio bokserski trener i da je na taj način ostvario kontakte. Peruanski mediji o njemu su pisali kao o igraču "većem i važnijem od El Čapa".

U zagrljaju misice

Mediji su o njemu ponovo pisali prošlog ljeta, kada su izvjestili da se nekadašnja mis Perua Kamili Kanikobi dovodi u vezu sa njim i da su jedno vrijeme bili u emotivnoj vezi.

Portal Analitika