Društvo

MCP tvrdi: Zakon ugrožava pravoslavnu nastavu vjeronauke

Mitropolija crnogorsko primorska tvrdi da Zakon o slobodi vjeroispovijesti ugrožava nastavu vjeronauke.
MCP tvrdi: Zakon ugrožava pravoslavnu nastavu vjeronauke
Portal AnalitikaIzvor

"U Crnoj Gori, pravoslavna vjerska nastava pohađa se u preko šestdeset škola vjeronauke koje okupljaju više od dvije hiljade učenika. Svi oni, sa svojim roditeljima i nastavnicima su pogođeni donošenjem ovog i ovakvog Zakona koji se, uz brojne diskriminatorne norme koje odstupaju od evropskih standarda, suprodstavlja postojećoj praksi većine država", saopštila je Mitropolija crnogorsko primorska.

Pravoslavna Crkva već tri decenije govori o neophodnosti uvođenja vjerske nastave u redovni školski sistem.

"Ovaj vapaj naših đaka, roditelja i nastavnika, naišao je na višedecenijsko ignorisanje državnih institucija. Shvatajući neophodnost sticanja ovih znanja i sabiranja djece u Svetoj liturgiji, Crkva je organizovala brojne Škole vjeronauke u svim gradovima i mjestima, većim manastirima i gotovo svim parohijama, bez ikakve pomoći nadležnih u resornim  Ministarstvima prosvjete i kulture", navodi se dalje u saopštenju.

Ove, već nepovoljne okolnosti, za izvođenje vjerske nastave, ugrožene su dodatno donošenjem pomenutog Zakona.

U dijelu Zakona koji reguliše vjersko obrazovanje (Čl. 51-59) dodatno se otežava čak i sadašnji oblik vjeronauke, kroz rigidne i ograničavajuće odredbe koje sadrže i novčane kazne za vjeroučitelje.

Zakon o slobodi vjeroispovijesti, kako dalhe navode, ograničava postojanje i rad škola vjeronauke po pitanju prostora održavanja nastave, naročito zabranjujući održavanje časova van Crkava i pratećih objekata (Čl. 51 st.1). Zakon ugrožava i roditelje i njihovo pravo da odlučuju o obrazovanju svoje djece do petnaeste godine. (Čl 51. st.2). Visokim novčanim kaznama je zaprijećeno  vjeroučiteljima da ne smiju organizovati nastavu više od 260 dana u godini (Čl. 51 st.3). Veoma značajna misija vjeroučitelja među djecom koja odrastaju u starateljskim porodicama ograničena je neopravdanim izostavljanjem staratelja iz korpusa onih koji mogu dati saglasnost djeci za pohađanje vjerske nastave (Čl. 52).

"Čitavim setom normi sadržanim u članovima Zakona o slobodi vjeroispovijesti (Čl. 53-59), propisano je mnoštvo diskriminatornih netipičnih ograničenja za osnivanje i funkcionisanje vjerskih škola. Njima je naročito pogođena najstarija srednjoškolska ustanova u Crnoj Gori – Bogoslovija Svetog Petra Cetinjskog, koja je preteča Univerziteta Crne Gore", zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika