“Pozdravljamo poziv crkvenih velikodostojnika i njihov glas razuma da se djeluje na bazi pravnih argumenata u vezi sa obavezama koje se odnose na izvršavanje zakona, očekujući da će sve zainteresovane strane koristiti primjerene metode i sredstva u zastupanju svojih stavova i interesa. Sa druge strane, scene koje su viđene u crnogorskom parlamentu predstavljaju poraz demokratskih napora i kapaciteta za prevazilaženje aktuelne situacije, a sada je na svim akterim društvene i političke scene da odgovornim ponašanjem daju doprinos da se što prije uspostavi narušeni parlamentarizam i smire podignute tenzije. To nikako ne znači da se time umanjuje značaj i potreba raspravljanja svih otvorenih političkih pitanja na dostojanstven način i uz uvažavanje svih u političkom i javnom diskursu Crne Gore”, saopšteno je Portalu Analitika iz kancelarije Ombudsmana.
Ističu da, kao i u ranijim sličnim situacijama, institucija Ombudsmana ima istu poruku i apel relevantnim akterima, ali i institucijama sistema i građanima- očuvanje i jačanje demokratskih kapaciteta da se u duhu razumijevanja, tolerancije, koncepta vladavine prava, ljudskih prava i sloboda odgovori na aktuelne, ali prolazne izazove i odlučno odbace sve nasilne metode komunikacije i djelovanja.
“Obavještavamo javnost da u okviru svojih nadležnosti pokrećemo ispitni postupak po službenoj dužnosti u vezi sa primjenom policijskih ovlašćenja zbog događaja u Skupštini, ali i van nje”, navodi se u saopštenju.