Crna hronika

Finansijska istraga protiv Stamatovića i saradnika

Specijalno državno tužilaštvo provjerava porijeklo imovine odbjeglog Podgoričanina Stevana Stamatovića i pet osoba koje su, prema navodima prvostepene presude, planirale likvidaciju Nikšićanina Radojice Zekovića.
Finansijska istraga protiv Stamatovića i saradnika
Nova PobjedaIzvor

Osim Stamatovića, pod finansijskom istragom su Milan Lješnjak, Dejan Deletić, Stefan Balević, Aleksandra Bojović i Đorđije Božović.

Detaljnim uvidom u imovinu grupe koja se tereti za teška krivična djela istražitelji treba da dođu do preciznih podataka kojom imovinom osumnjičeni raspolažu i da li se ona vodi samo na njihova imena. Takođe, pod lupom su i bankovni računi okrivljenih i transakcije novca u proteklih nekoliko godina.

Stevan Stamatović je nedostupan crnogorskim vlastima i za njim je raspisana crvena potjernica. On je, prema sumnjama istražitelja, bio na čelu kriminalne grupe koja je planirala likvidaciju Zekovića u maju 2017. godine. Njegovim saradnicima su odmah stavljene lisice.

Stamatović i saučesnici osuđeni su u novembru u podgoričkom Višem sudu na ukupno 41 godinu zatvora zbog stvaranja kriminalne organizacije i pokušaja likvidacije Zekovića postavljanjem bombe ispod njegovog automobila ,,golf 5“, 10. maja 2017. godine.

Stamatović koji slovi za osobu blisku škaljarskom klanu zbog organizacije kriminalne grupe osuđen je u odsustvu na 12 godina zatvora, dok su Lješnjak i Deletić kao pripadnici kriminalne organizacije i saizvršioci za teško ubistvo u pokušaju osuđeni na po devet i po godina robije. Bojović i Božović osuđeni su na po tri i po godine, a Balević na tri godine zatvora zbog pripadništva kriminalnoj organizaciji i nedozvoljenog držanja oružja.

Sutkinja Ana Vuković je u obrazloženju presude kazala da se osuđujuća odluka temelji na listinzima komunikacija između optuženih, te i da je nalaz vještaka telekomunikacijske struke potvrdio stav tužilaštva da je ova kriminalna organizacija formirana krajem 2016. godine.

Iz komunikacija između optuženih, sud je zaključio da je Stamatović na dnevnom nivou izdavao naredbe i uputstva članovima kriminalne grupe kako da se pozicioniraju i što da preduzimaju a što ukazuje na hijerarhiju i podjelu posla u ovoj kriminalnoj organizaciji.

Stamatović je, kako se navodi u presudi, obezbjeđivao novac za iznajmljivanje stana koji su koristili članovi kriminalne organizacije, a koji je ujedno služio kao „skladište za oružje, a što se potvrđuje sadržajem video snimka koji je sačinio optuženi Bojović“.

Suprotno stavu suda, Zeković je od početka suđenja tvrdio da ,,golf 5“ pod koji je podmetnuta bomba nije njegov i da ne zna o čijem se vozilu radi. On je ustvrdio da ne poznaje nikog od optuženih koji su, prema stavu tužilaštva, pokušali njegovu likvidaciju podmetanjem bombe pod automobil.

Iako je Zeković kazao da ne zna ništa o motivima podmetanja bombe, jedan od optuženih Lješnjak je ranije priznao da je podmetnuo eksploziv pod automobil za koji se kasnije utvrdilo da je u vlasništvu upravo Radojice Zekovića. Ustvrdio je da nije imao namjeru nekoga da ubije već samo da raznese auto osobi sa kojom je imao sukob zbog novca, a koju nije htio da imenuje.

Zeković je u zatvoru od septembra 2007. godine gdje izdržava kaznu zbog ubistva i ranjavanja u bašti restorana „Jadranska straža“ u Budvi, septembra 2007. godine. Tada su ubijeni Vladimir Rakočević i Adalbert Šut, a ranjeni Vladimir Janković i Željko Janković.
 

Portal Analitika