Kako je istakla, Socijalisti Crne Gore nastali su kao izraz želje i potrebe svih onih koji žele više pristojnosti i kulture dijaloga, više reda, rada i principa, odnosno onih koji smatraju da je posljednji čas da vrijednosti slobode, jednakosti, solidarnosti i pravde dobiju puni smisao u Crnoj Gori.
“Naš prvi cilj je Crna Gora bez siromaštva. Naša realnost je da su građani prezasićeni političkih prepucavanja, demagogije svake vrste, stranačkih spletkarenja i jeftinih i providnih političkih blefova, dok istovremeno većina građana jedva sastavlja kraj s krajem. Već dugo je Crna Gora država loših vijesti, polovina mladih želi da ode iz Crne Gore, prosvjetni radnici imaju najmanje plate u regionu, samo u poslednjih pet godina Crnu Goru je napustilo više od 150 ljekara, trenutna pokrivenost uvoza izvozom iznosi 15,6 odsto, povjerenje građana u institucije sistema godinama tone, ali smo zato evropski šampioni kada je u pitanju količina oružja po glavi stanovnika, a prošle godine smo bili prva država po broju žalbi Sudu za ljudska prava u Strazburu”, navodi Jonica.
Građani, dodaje, ne žele više da zatvaraju oč i ćute
“Svakodnevno se može čuti da su jednako nezadovoljni i vlašću i opozicijom i da nemaju za koga da glasaju. Žele da se neko pozabavi njihovim problemima, da vide da se neko bori za njihova prava, a ne za svoj status. Za tako nešto bila im je potrebna drugačija politička partija od aktuelnih”, naglašava predsjednica Socijalista Crne Gore.
Ta partija je, objašnjava, nastala kao rezultat inicijative veoma raznolike strukture ljudi.
“Različitih po mnogo čemu, ali sličnih u jednom da dijele iste vrijednosti, da se srijeću sa istim problemima, da žele da žive u mnogo pravednijoj Crnoj Gori, da osjećaju potrebu da doprinesu svojim znanjem i energijom da dođe do promjena… Među njima je značajan broj uglednih pojedinaca koji nisu bili politički aktivni, kao i veliki broj onih koji su predstavljali temelj nekada jake infrastrukture Socijalističke narodne partije”, ukazuje Jonica.
U Crnoj Gori je, ocjenjuje, previše nepravde, i to svake vrste, a najviše socijalne.
“Srednju klasu smo odavno izgubili, a jaz između ekstremno bogatih i nedopustivo siromašnih je sve veći. Glavni zadatak Socijalista jeste rad na socijalnom napretku i poboljšanju životnih uslova kako bi izgradili Crnu Goru po mjeri njenih građana u kojoj će moći da se radi i lijepo živi od svog rada. Nedopustivo je da samo u tri opštine u Crnoj Gori imamo više zaposlenih nego penzionera i korisnika socijalnih naknada”, poručuje Jonica.
Kategorična je da neće odustati od toga da Crna Gora postane jednako udoban dom za sve njene građane.
“Ma koliko nam na tom putu podmetali nogu i saplitali nas. Poruka za sve njih jeste Crna Gora je i naša zemlja. Znamo da smo već kost u grlu mnogima kojima ne odgovara promjena sistema vladanja u Crnoj Gori, ali neka računaju na nas, jer je krajnje vrijeme da se na mjestima gdje se odlučuje o ljudskim sudbinama nađu oni koji imaju znanje i stručnost, i koji su potpuno drugačiji od već postojećeg profila političara”, ističe Jonica.
Kako kaže, Socijalisti Crne Gore smatraju da prvi izlazak na izbore, kad god on bude, treba da bude samostalan.
“Jedino tako možete da izađete pred građane i prije i poslije izbora i pogledate ih u oči, kad ste samo vi odgovorni za program koji ste ponudili, kad su samo vaši ljudi odgovorni za realizaciju onog što ste građanima predočili u izbornoj ponudi. Uvijek mi je smetalo kad se za izborne neuspjehe traži alibi tako što je neko drugi kriv za vaše greške. Da bi vam građani dali pravo da donosite odluke u njihovo ime, morate pokazati da ste dostojni i odgovorni da budete donosioci odluka. Morate imati jasne odgovore i čvrste stavove. Morate biti hrabri, ali i strpljivi”, smatra ona.
Dodaje da se u političkom radu suočavala sa ocjenama kolega da radi pogrešno, da je previše direktna i jasna i da to u politici nije dobro.
“U pravu su bila sam i ostala i direktna i jasna. Govorili su i da se u “visoku politiku” ne ulazi pišući amandmane i zakone, da to rade pisari, a ne političari. Ja smatram da je posao političara ne da komentarišu, nego da predlažu, ne da dižu tenzije oko svakog problema, nego da napišu i predlože rješenje i dokažu da su u pravu. Istina, to traži mnogo više rada i znanja od prazne demagogije, ali od “jakih poruka” političar dobije naslovnu stranu i možda privremeni rast rejtinga, a građanin ne dobije ništa, zato što problemi ostaju neriješeni”, naglašava Jonica.
Poručuje i da će prepoznatljivost Socijalista Crne Gore biti njegovanje kulture dijaloga.
“Mi nećemo biti novi glas u horu međuopozicionih svađa, prepirki i nadgornjavanja, niti podizati bodljikave žice unutar opozicije. Zato smo i spremni da sarađujemo sa svima koji iskreno dijele civilizacijske i demokratske vrijednosti koje su ugrožene u Crnoj Gori. Da li će nas rukovodstva “starih“ opozicionih partija vidjeti kao protivnika ili konkurenciju ili će se okrenuti iskrenoj saradnji radi izlaska Crne Gore iz pretpolitičkog društva – vrijeme će pokazati. Bilo je nekih ružnih tonova i na samu najavu osnivanja Socijalista, a i nakon toga. Ali mi se na to nećemo osvrtati. Što god rekli za nas naše kolege iz opozicije mi im nećemo odgovarati”, zaključuje Jonica.