Svijet

Opoziv Trampa izglasan u donjem domu Kongresa

Predstavnički dom američkog Kongresa večeras je, oko 20 sati po lokalnom vremenu, izglasao opoziv američkog predsjednika Donalda Trampa.
Opoziv Trampa izglasan u donjem domu Kongresa
IndexIzvor

Važno je naglasiti da to još uvijek ne znači da je Tramp smijenjen s dužnosti. O njegovoj smjeni odlučivaće Senat, no protiv Trampa je sada službeno pokrenut opoziv (eng. impeachment). Ovo je treći put u istoriji da je Kongres izglasao opoziv predsjednika.

Glasalo se o dvije tačke opoziva optužnice za opoziv koju je sastavio i izglasao Kongresni odbor za pravosuđe: zloupotreba ovlašćenja i opstruiranju Kongresa.

230 zastupnika glasalo je za opoziv - demokrate su glasali s 229 glasova za, a pridružio im se jedan nezavisni zastupnik. Nijedan republikanac nije glasao za opoziv Trampa. 197 zastupnika glasalo je protiv opoziva - svi republikanci, zajedno s još dvoje demokrata.

Opoziv u Predstavničkom domu ne znači da je Tramp smijenjen - to mora potvrditi Senat

Tramp će biti smijenjen s dužnost tek ako njegov opoziv potvrdi gornji dom Kongresa - Senat. U njemu će se održati svojevrsno kvazisuđenje, u kojem će svih 100 senatora biti porota, predsjednik Vrhovnog suda Džon Roberts će biti sudija, a lideri Predstavničkog doma preuzeće ulogu tužilaštva.

Vođa većine Mič Mekonel imaće glavnu ulogu u postavljanju pravila suđenja. Budući da Trampovi republikanci u Senatu imaju većinu, a za potvrdu opoziva potrebna je ne obična, nego čak dvotrećinska većina, izgledi da Tramp zaista bude smijenjen vrlo su tanki.

Tramp optužen da je tražio uplitanje strane vlade u izbore u svoju korist

Podsjetimo, glavna optužba protiv američkog predsjednika je ta da je zloupotrijebio svoja predsjednička ovlašćenja tako što je "tražio uplitanje strane vlade, Ukrajine, kako bi pomogla njegovom ponovnom izboru", i to tako da iskopa prljavštinu o njegovu političkom suparniku Džou Bajdenu i njegovu sinu Hanteru, što bi mu zasigurno pomoglo na predsjedničkim izborima iduće godine.

Kao sredstvo pritiska na Ukrajinu koristio je i paket vojne pomoći vrijedne gotovo 400 miliona dolara koju je uprkos odluci Kongresa bio blokirao, kao i poziv u posjetu ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom.

Sve se otkrilo nakon što je neimenovani zviždač iz CIA-e prijavio nadređenima svoju zabrinutost da je Tramp neprimjereno vršio pritisak na Zelenskog u njihovom prvom telefonskom razgovoru 25. jula.

Prijava zviždača došla je do Kongresa, ali čitava stvar ovog puta nije ostala na još jednom Trampovom skandalu u nizu. Ovaj je skandal sada uzrokovao izglasavanje opoziva američkog predsjednika, što je tek treći opoziv predsjednika u istoriji SAD-a.

To su prije Trampa bili Endrju Džonson 1868. i Bil Klinton 1999., a obojica su kasnije oslobođena u Senatu. Ričard Nikson je 1974. bio pred glasanjem za opoziv koji bi sigurno bio izglasan, ali ga je preduhitrio tako što je dao ostavku.

Tramp optužuje demokrate za namještaljku, objavljuje bijesna pisma i tvitove

Tramp pak optužuje demokrate da žele preokrenuti ishod izbora 2016. na kojima je on pobijedio. Nakon što je juče rekao da preuzima "nula" odgovornosti za ovu dramatičnu situaciju koja će ga, bio oslobođen ili ne, trajno obilježiti, poslao je bizarno pismo predsjednici Predstavničkog doma Kongresa Nensi Pelosi, u kojem ju je optužio da "nanosi bol i patnju našoj republici zbog sebične lične, političke i stranačke koristi".

Tramp je usto tokom cijelog dana na Twitteru objavljivao bijesne poruke protiv demokrata, svjestan da će sigurno biti izglasan njegov opoziv.

"Možete li vjerovati da će me radikalna ljevica i demokrati koji ne rade ništa opozvati, a nijesam napravio ništa krivo. Užasna stvar", napisao je u jednom tvitu.

"Takve užasne laži radikalne ljevice i demokrata koji ne rade ništa. Ovo je napad na Ameriku i napad na Republikansku stranku!!!!" napisao je velikim slovima u drugom tvitu.

Portal Analitika