Debatu je otvorila predsjedavajuća Predstavničkog doma Nensi Pelosi riječima da će članovi Kongresa, ako ne djeluju sada, zapostaviti svoje dužnosti. Ponovila je da su utvrđene činjenice da je predsjednik prekršio Ustav, da je prijetnja za nacionalnu bezbjednost i integritet izbora i da je počinio prestupe zbog kojih bi trebalo da bude opozvan.
“Danas smo ovdje da branimo demokratiju u ime naroda”, zaključila je Pelosi.
Republikanski predstavnik u Kongresu Dag Kolins ponovio je da predsjednik nije učinio ništa od onoga što mu se stavlja na teret i da demokrate žele da ga opozovu otkad su u novembru 2018. osvojile većinu u Predstavničkom domu. Kolins je istakao da “demokrate ne mare za činjenice, već samo žele da opoziv predsjednika završe što prije”.
“Ovo je opoziv baziran na pretpostavkama”, rekao je republikanski predstavnik u Kongresu.
Članovi Predstavničkog doma sastali su se u devet sati ujutru po lokalnom vremenu i trebalo je da glasaju o pravilima debate koja je u utorak uveče usvojio Administrativni odbor.
Ipak, republikanska manjina je predložila da se sjednica odloži, pa je izjašnjavanje o tom predlogu pomjerilo i planirani dnevni red. Predlog nije usvojen. Potom su predložili rezoluciju u kojoj su konstatovali da demokrate krše pravila Presdstavničkog doma, ali ni taj predlog nije usvojen.
Prema pravilima koja su određena u utorak, Predstavnički dom će održati debatu, koja će trajati šest sati, na kojoj će se raspravljati o dvije osnove za opoziv Trampa – zloupotrebi položaja, tako što je tražio ukrajinsko miješanje u izbore 2020. godine, kao i opstrukciji Kongresa, tako što je ignorisao obavezujuće zahtjeve kongresnih odbora da članovi njegove administracije svjedoče ili predaju dokumenta neophodna u istrazi.
Glasanje o opozivu očekuje se u srijedu uveče, otprilike u isto vrijeme kada će predsjednik Tramp govoriti na skupu u saveznoj državi Mičigen, u okviru svoje kampanje za reizbor.
Tramp je od jutros aktivan na Tviteru, nekoliko puta je citirao izjave republikanaca iz Kongresa ili retvitovao njihove objave – u kojima se kritikuje proces opoziva.
S obzirom na to da demokrate kontrolišu Predstavnički dom, očekuje se da će predlog opoziva biti usvojen, uprkos protivljenju manjinskih republikanaca. Suđenje u Senatu, koje se očekuje u januaru, biće potpuno druga priča, s obzirom da to tijelo kontrolišu republikanci, a za osudu i smjenu predsjednika neophodna je dvotrećinska većina. Stoga je prilično izvjesno da će Tramp ostati predsjednik.
Prije današnjeg glasanja, Tramp je u nizu tvitova kritikovao istrage protiv njega i ponovio da “nije uradio ništa pogrešno”.
“Nisam zabrinut”, napisao je.