Društvo

Amfilohije: Zakon ne zaslužuje da se o njemu diskutuje u Skupštini

Pravoslavna crkva uporno drži vrata otvorena za stručan, transparentan i sveobuhvatan dijalog zasnovan na pozitivnom iskustvu savremenih, sekularnih država u Evropi i svijetu, čuvajući princip jednakosti i ravnopravnosti, a sve što tražimo za sebe tražimo i za druge, rekao je mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije odgovarajući na pitanje Dana da li sjednicu Skupštine 24. decembra, na kojoj će vladajuća većina usvojiti zakon o slobodi vjeroispovijesti, treba bojkotovati kako se ne bi dao legitimitet ili, pak, svi poslanici koji podržavaju Mitropoliju crnogorsko-primorsku treba da uzmu učešće u raspravi.
Amfilohije: Zakon ne zaslužuje da se o njemu diskutuje u Skupštini
Portal AnalitikaIzvor

“Zbog brojnih nedostataka koje ovaj predloženi zakon sadrži, jedino ispravno rješenje za sve kojima je stalo do budućnosti, mira, stabilnosti i međureligijskog sklada i bratskog suživota u Crnoj Gori jeste da se on, ovakav kakav je, povuče iz procedure. Ovako opasan, nedobronamjeran i zlonamjerno pripremljen zakon ne zaslužuje da se o njemu diskutuje i raspravlja u crnogorskoj skupštini dok ne dobije saglasnost svih tradicionalnih crkava i vjerskih zajednica u Crnoj Gori, u skladu sa mišljenjem Venecijanske komisije i sa najvišim međunarodnim standardima”, kazao je mitropolit Amfilohije za Dan.

On je dodao da moderna i savremena država ima ulogu i obavezu da garantuje mir, vladavinu prava, da štiti imovinu svih, da jemči pravednost među ljudima i da svi građani u takvoj državi imaju osjećanje prosperiteta i sigurnosti.

“Kod nas se događa drugačije: državna vlast, koja treba da garantuje mir, upravo svojim činjenjem proizvodi konflikt. Čini se da je iz te potrebe da se građani drže u stalnoj napetosti nastao i ovaj zakon. U njegovoj pripremi nije ispoštovan nijedan evropski, demokratski princip. Na prvom mjestu, donesen je bez neophodnog dijaloga. Zemlje Evropske unije, kojoj teži Crna Gora, imaju pisane obaveze u Amsterdamskom ugovoru i u drugim aktima da sa crkvama i vjerskim zajednicama vode javni, transparentni i suštinski dijalog o svim pitanjima od javnog društvenog interesa, a kamoli o pitanju vjerskog zakonodavstva, što je bila i osnovna preporuka Venecijanske komisije”, tvrdi Amfilohije.

Portal Analitika