Društvo

Po završetku školovanja ostalo da radi 60 odsto učenika

- Koliko se temeljno ušlo u priču oko dualnog obrazovanja govori podatak da je sa ovim sistemom prije tri godine krenulo sa 280 đaka i 100 poslodavaca, a da je ove godine u dualnom sistemu 800 đaka i oko 250 poslodavaca - kaže Mehmedović 
Po završetku školovanja ostalo da radi 60 odsto učenika
Vikend novineIzvor

Prema prvim rezultatima dualnog sistema obrazovanja, 60 odsto učenika ostalo je da radi odmah po završetku školovanja, uglavnom kod istih poslodavaca, a jedan dio se zaposlio kod drugih, saopšteno je Vikend novinama iz Ministarstva prosvjete.

Kako napominju, posebno se istakla škola "Ivan Goran Kovačić" iz Herceg Novog, čiji su svi učenici koji su završili školovanje po dualnom sistemu dobili zaposlenje.

- Prema prvim rezultatima dualnog sistema obrazovanja, preko polovine učenika ostalo je da radi odmah po završetku školovanja, uglavnom kod istih poslodavaca, a jedan dio se zaposlio kod drugih. Preciznije, čak 60 posto učenika se zaposlilo odmah po izlasku iz dualnog sistema obrazovanja, što zaista jeste odličan podatak. Naravno, oni se razlikuju od škole do škole, i najbolji su u u mješovitoj školi "Ivan Goran Kovačić" iz Herceg Novog, gdje su svi koji su završili školovanje po dualnom sistemu odmah nastavili da rade u svojoj struci - istakao je sekretar Ministarstva prosvjete Omer Mehmedović.

Ove godine u dualnom obrazovanju 800 đaka

Mehmedović vjeruje da se već polako kristališe da su kampanje u vezi sa dualnim sistemom imale istinitu poruku, a to je da za te učenike, koji postanu dio dualnog obrazovanja, zaista postoji velika mogućnost zaposlenja.

- S tim što uvijek imam potrebu da naglasim da to ne znači da svako dijete treba da ide u stručnu školu, ali da nema razloga da taj izbor ne načine oni učenici koji znaju da imaju talenta za neku od oblasti iz stručne škole - kazao jeMehmedović.

On naglašava da su i druge uključene škole pokazale zavidne rezultate.

- Tako su, na primjer, podgorička Mašinska škola, ali i SMŠ "Mladost" iz Tivta u samom vrhu među školama čiji su gotovo svi učenici nastavili radni angažman. Tu je i podgorička škola 'Spasoje Raspopović', ili nekadašnja Hemijska škola, gdje su skoro svi zaposleni, odnosno oko 90 odsto đaka koji su školovanje završili po dualnom sistemu - rekao je Mehmedović.

Prema njegovim riječima, koliko se temeljno ušlo u priču oko dualnog obrazovanja govori podatak da je sa ovim sistemom prije tri godine krenulo sa 280 đaka i 100 poslodavaca, a da je ove godine u dualnom sistemu 800 đaka i oko 250 poslodavaca.

- Za učenike koji su se odlučili za deficitarne kvalifikacije u stručnim školama opredijeljene su i stipendije, i to 700 ukupno ove godine, u oko dvadeset opština. Dakle, đak koji je istovremeno i u dualnom sistemu i prima stipendiju za deficitarne kvalifikacije, ima solidnu mjesečnu sumu na raspolaganju. Svakako, uvijek ovdje naglašavamo i da nije riječ o novcu, koliko o poruci koju šaljemo, a to je da se stručnim školama i njihovim đacima i te kako bavimo - naglasio je Mehmedović.

Osim toga, on podsjeća da je za sljedeću godinu kroz projekat sa Evropskom investicionom bankom, planirano opremanje kabineta većine stručnih škola višemilionskom opremom, kao i rekonstrukcija 10 stručnih škola.

Portal Analitika

Komentari ()

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.