Pudždemon je na potjernici u Španiji zbog organizovanja referenduma o nezavisnosti Katalonije prije dvije godine.
Protesti protiv tog referenduma nijesu dolazili samo iz Madrida, nego i iz Brisela.
Tadašnji lider Evropske komisije Žan Klod Junker izjavio je da bi bilo nemoguće upravljati Evropskom unijom ukoliko bi imala 98 članica, što je broj koji je on predvidio ukoliko bi se Kataloniji dozvolilo da radi ono što ona hoće.
"Rekli su nam da bi prihvatanje Škotske, Katalonije i Flandrije bilo previše komplikovano. Mogli smo da se pomirimo sa tim, ali istovremeno EU je težila ka proširenju broja država članica sa 28 na 32. Pregovarali su sa Kosovom, Albanijom i Sjevernom Makedonijom o njihovom pridruživanju", izjavio je Pućdemon u intervjuu sa bivšim predsjednikom Ekvadora Rafaelom Korejom.
Pudždemon je dodao da mirnodopski način borbe za nezavisnost koji su on i njegove pristalice sproveli treba da služi kao primjer. U suprotnom, "jedini način za sticanje nezavisnosti postaće rat i ratni konflikti, praćeni intervencijom međunarodne zajednice, kao što je to bio slučaj u Jugoslaviji".
Španska vlada, prema njegovim riječima, učinila je suprotno kada je odlučila da koristi silu u okončavanju borbe za nezavisnost Katalonije i osuđivanjem lidera tog regiona.
Karles Pudždemon se nedavno predao belgijskiim vlastima, ali je odbio izručenje u Španiju.