Društvo

Pogledajte kratki dokumentarac „Nasilje u porodici - Putokaz ka izlazu“ (VIDEO)

Kratki dokumentarni film „Nasilje u porodici - Putokaz ka izlazu“autora Zorana Zonja Markovića, koji je predstavlja multimedijalni vodič za žrtve nasilja u porodici urađen je u okviru zajedničke inicijative Sistema UN i Vlade Crne Gorepovodom ovogodišnje kampanje 16 Dana aktivizma protiv nasilja nad ženama. Četvorominutni film „Nasilje u porodici - Putokaz ka izlazu“ ilustruje put žrtve ka izlasku iz situacije nasilja kao i strukturu sistemskog odgovora na nasilje, odnosno aktere društva koji žrtvama nasilja u porodici mogu da pruže pomoć i podršku.
Foto: Screenshot
Foto: Screenshot
Portal AnalitikaIzvor

Rezidentna koordinatorka UN u Crnoj Gori Fiona Mekluni navela je da sva raspoloživa istraživanjao nasilju nad ženama ukazuju da većina žrtava ne prijavljuje nasilje a da samo manji broj njih preduzima konkretne korake u pravcu izlaska iz situacije nasilja. „Razlozi su brojni a neki od ključnih su strah od posljedica i osjećaj stida, ali i nedovoljno poznavanje sistemske podrške u slučajevima nasilja. Zato smo udružili snage sa institucijama sistema koje pružaju podršku žrtvama nasilja u porodici, ali i sa rediteljem Zoranom Markovićem, kako bismo zajednički napravili film koji će poslužiti kao video-uputstvo žrtvama nasilja“ – kazala je Mekluni.

Film „Nasilje u porodici - Putokaz ka izlazu“ urađen je na osnovu Protokola o postupanju u slučajevima nasilja u porodici koji je na snazi od 1. januara 2019. godine.

Generalna sekretarka Ministarstva rada i socijalnog staranja u Vladi Crne Gore Vukica Jelić posebno je naglasila dio Protokolu koji se odnosi na postupanje institucija kada je žrtva nasilja dijete ili kada je dijete svjedok nasilja.

“Protokolom će se ispuniti tri najvažnija cilja: Primjena Istanbulske konvencije u svakodnevnoj praksi institucija i organizacija kako bi pružili efikasnu i brzu zaštitu žrtvama nasilja; Razmjena podataka i informacija kroz informacione sisteme  između relevantnih institucija i organizacija i Usklađivanje metodologija prikupljanja podataka kod relevantnih institucija i organizacija, u cilju formiranja jedinstvene baze podataka.” – kazala je Jelić.

Autor filma, scenarista i reditelj Zoran Marković Zonjo, očekuje da će film uticati na izvjesne promjene u društvu.

„U posljednje vrijeme čini mi se da marginalizovane grupe u našem društvu postaju sve vidljivije i da uspijevaju da ostvaruju svoja prava. Nasilje nad ženama u porodici je još uvijek veliki tabu u crnogorskom društvu. Nadam se da će ovaj film to promijeniti“.

Nasilje nad ženama predstavlja jedan od najčešćih oblika kršenja ljudskih prava. Može biti fizičko, seksualno, psihološko i ekonomsko. Prema istraživanju UNDP Crna Gora, svaka druga žena bila je žrtva nasilja makar jednom u svom životu. Većina žrtava ne prijavljuje nasilje – dvije trećine njih iz straha od posljedica, a jedna četvrtina zbog osjećaja sramote.

Portal Analitika