Predsjednik je zahvalio japanskom ambasadoru za inicijativu i istakao zadovoljstvo prilikom za susret veoma brzo nakon posjete Tokiju. On je podijelio sa ambasadorom Marujamom snažne impresije sa ceremonije ustoličenja cara, pažnjom i gostoprimnošću japanske države, ističući da je prisustvo ovakvom događaju predstavljalo čast za Crnu Goru i za njega lično.
Podsjetio je na izuzetno sadržajan razgovor sa premijerom Abeom, tokom kojeg je podijeljeno zadovoljstvo međudržavnim odnosima i iskazana snažna podrška za lidersku poziciju Crne Gore u procesu intgracija i spovođenju reformi. Tom prilikom ohrabreni su još čvršći odnosi dvije države i podstaknuta tješnja saradnja u oblastima nauke i tehnologije, biznisa i investicija, važnih za dalji razvoj i napredak crnogorskog društva.
Na toj liniji inicirano je formiranje međudržavnog tima u kojem bi se našli naučnici, istraživači i predstavnici vlada kako bi konkretizovali polja za buduću saradnju i zajednički sagledali potrebe unapređenja ugovornog okvira za saradnju.
Predsjednik Đukanović je posebno naglasio interes Crne Gore da u saradnji sa zemljom koja je jedan od globalnih lidera, unaprijedi znanja u oblasti informatičkih tehnologija, proizvodnji hrane, održive energije i zdravstva.
Ambasador Marujama je zahvalio Predsjedniku za posjetu Japanu potvrđujući opredijeljenost te zemlje da produbi saradnju sa Crnom Gorom slijedeći razvojne politike naše države.
Razmotrene su i mogućnosti većeg prisustva japanskih investitora i modeli unapređenja poslovnog ambijenta.