On je na konferenciji za novinare, poslije sjednice Vlade, kazao da su sve rijeke u ovom trenutku stabilne.
„Vidjećemo šta će donijeti naredni dani. Meteorolozi najavljuju manje kiše danas i sjutra, što je jako važno, jer će se voda vjerovatno u jednom procentu povući“, rekao je Mulić.
Kako je naveo, šteta je pričinjena, a njenu visinu utvrdiće opštinske komisije.
Mulić je kazao da je u Nikšiću još ugroženo oko 30 kuća, da se voda nije povukla iz njih, ali da su tamo pripadnici službe zaštite i predstavnici Direktorata koji prate situaciju.
On je naveo da je u pograničnom dijelu sa Albanijom u ovom trenutku opasnost od poplava svedena na minimum.
„Naravno to nas ne čini ni mirnim, ni spokojnim, nego naprotiv, traži od nas puno pažnju i adekvatan tretman tog pitanja. Trenutna situacija je mnogo bolja, voda se povlači, ali daleko od toga da prelazimo na redovan režim rada“, rekao je Mulić.
Kako je dodao, u subotu i nedjelju je najavljeno nestabiljno vrijeme, što obavezuje da sa velikom pozornošču prate situaciju na terenu.
Upitan da li je sistem za vanredne situacije reagovao na vrijeme i da li je šteta mogla biti manja, on je odgovorio da je sistem u potpunosti funkcionisao.
„Teško je protiv prirode, mislim da je sistem funkcionisao u punom kapacitetu“, rekao je Mulić.
Vlada je na današnjoj sjednici ocijenila da je sistem funkcionisao u punom kapacitetu, sinhronizovano i u skladu sa procedurama.
„Prvi talas je krenuo sa nedJelje na ponedeljak i izazvao je određene poteškoće, prvenstveno u saobraćaju. Voda je ušla u jedan dio domaćinstava i stambeno – poslovnih objekata“, podsjetio je Mulić.
Prema njegovim riječima, pravovremenom intervencijom lokalnih službi zaštite i spašavanja i komunalnih preduzeća šteta je svedena na miniumum.
Drugi talas, kako je dodao, počeo je u utorak veče i on je bio složeniji i profesionalno zahtjevniji.
„Na momente smo imali vrlo kritične i dramatične situacije u ugroženim područjima, prekide saobraćaja na magistalnim putevima zbog velike količine vode i odrona“, kazao je Mulić.
Mirsad Mulić, direktor Direktorata za vanredne situacije: Vlada je ocijenila da je sistem funkcionisao u punom kapacitetu, sinhronizovano i u skladu sa procedurama. (1/2) pic.twitter.com/LPVMVCnk5f
— Vlada Crne Gore (@VladaCG) November 7, 2019
On je naveo da je najkritičnije bilo u Nikšiču, Danilovgradu, Herceg Novom, Šavniku, Kolašinu i Mojkovcu
Mulić je rekao da su u tim gradovima sve službe adekvatno reagovale, a pohvalno je što su se u saniranje posljedica od poplava uključili i privatnici.
„Danas je na terenu i Vojska Crne Gore, koja radi određene poslove u Kolašinu“, naveo je Mulić.
Govoreći o vodostaju rijeka, on je naveo da je osjetno porasla Morača, Zeta, a malo je porasla i Bojana.
„Skadarsko jezero je mirno“, zaključio je Mulić.