Društvo

Voda sa Mareze mutna, prokuvati je prije upotrebe

Obilne padavine na području Podgorice, izazvale su povećanje nivoa vode na izvorištu Mareza, a današnji rezultati fizičko hemijskih analiza vode sa izvorišta Mareza pokazuju blago povećanu mutnoću, saopštili su iz podgoričkog preduzeća Vodovod i kanalizacija, poručujući da je bi je prije upotrebe trebalo prokuvati.
Voda sa Mareze mutna, prokuvati je prije upotrebe
Portal AnalitikaIzvor

“Shodno preporukama Instituta za javno zdravlje Crne Gore, iako je mutnoća blago iznad dozvoljenih vrijednosti, preporučujemo da, djeca, trudnice, stariji i stanovništvo sa oslabljenim imunim sistemom prokuvavaju vodu prije upotrebe ili koriste bezbjedne alternative tj. vodu iz kontrolisanih izvora vodosnabdijevanja – flaširane vode, na odgovarajući način dopremljenu zdravstveno ispravnu vodu iz drugog vodovodnog sistema, izvorišta i sl”, navode u podgoričkom Vodovodu.

Napominju i da je hlorisanje vode koja se distribuira potrošačima, čime se obezbjeđuje mikrobiološka ispravnost vode, uredno i pod stalnim nadzorom.

Sa vodoizvorišta Mareza se snabdijevaju potrošači naselja Mareza, Tološi, Blok V i VI, dio grada preko Morače, centar grada, dio ispod Gorice, Malo Brdo, Stara Varoš, Zabjelo, Pobrežje, Zelenika, Dahna, Dajbabe, City kvart, dio Zete, Gornja i Donja Gorica.

“Stanje na ostalim vodoizvorištima na teritoriji Glavnog grada je stabilno, bez bilo kakvih promjena po pitanju ispravnosti vode za piće. Svi ostali potrošači iz djelova grada koji nijesu navedeni mogu bez problema i bojazni koristiti vodu za piće”, dodaju u Vodovodu.

Njihova labaratorija će, naglasili su, nastaviti pojačano da prati sve parametre vode za piće i o eventualnim promjenama blagovremeno će informisati javnost.

PREPORUKE I NAJČEŠĆA PITANJA U VEZI MUTNOĆE VODE ZA PIĆE

S obzirom na obilne padavine na području centralne Crne Gore za očekivati je da dođe do povećanja nivoa vode na većini vodoizvorišta što po pravilu rezultuje povećanjem mutnoće. U slučaju vidljive mutnoće građanima se ne preporučuje da upotrebljavaju vodu za piće i pripremanje hrane već je neophodno da se koriste bezbjedne alternative tj. vodu iz “kontrolisanih izvora” vodosnabdijevanja a prije svega flaširanu vodu.

Ekipe Instituta za javno zdravlje Crne Gore su na terenu gdje trenutno vrše uzorkovanja i mjerenja fizičko-hemijskih parametara vode za piće a rezultati mjerenja će biti objavljeni na web stranici Instituta odmah po završetku analiza.

Što je mutnoća?

Mutnoća je termin kojim se služimo kada opisujemo kvalitet vode, a odnosi se na providnost vode. Ona se javlja kada voda  na svom putu pokupi fino suspendovane čestice gline, mulja, organske i neorganske materije, planktona i drugih mikroskopskih organizama. Mutnoća se mjeri i izražava u tzv. nefelometrijskim turbidimetrijskim jedinicama (NTU). Voda je odgovarajućeg kvaliteta ako je mutnoća manja od 1NTU.

Što se preduzima kada se identifikuje mutnoća u vodi za piće?

Kada mutnoća pređe vrijednost od 1NTU, preporučuje se da stanovništvo, a naročito djeca, trudnice, stari i stanovništvo sa oslabljenim imunim sistemom prokuvavaju vodu prije upotrebe ili koriste bezbjedne alternative tj. vodu iz kontrolisanih izvora vodosnabdijevanja (flaširane vode, na odgovarajući način dopremljenu zdravstveno ispravnu vodu iz drugog vodovodnog sistema, izvorišta i sl.).

Kada mutnoća pređe vrijednost od 6NTU, svim korisnicima se preporučuje da za piće koriste bezbjedne alternative.

Da li je zamućenost vode za piće zdravstveni problem?

Mutnoća je više pokazatelj zdravstvenog rizika nego zdravstveni problem. Dokazano je da sa povećanjem mutnoće raste rizik od nastanka oboljenja organa za varenje – naročito za populaciju pod rizikom u koju spadaju novorođenčad, starije osobe  i osobe sa oslabljenim imunim sistemom.

Zašto je mutnoća važan indikator kvaliteta vode?

Bakterije, virusi i paraziti imaju sklonost da se vežu za čestice prisutne u mutnoj vodi. Na ovaj način ostaju “izvan domašaja” sredstava za dezinfekciju (u prvom redu aktivnog hlora) čime se ometa i onemogućava adekvatna dezinfekcija vode

Kako prokuvati vodu namjenjenu za piće?

U slučajevima kada ne postoje alternative zamućenu vodu namjenjenu za piće, pripremanje obroka, pranje voća ili povrća, pravljenje sokova ili leda, za pranje zuba isl. prije upotrebetreba prokuvati. Prije prokuvavanja treba vodu pustiti da “odstoji” kako izbistrila, a suspendovane čestice istaložile pa nakon toga prokuvati bistri dio. Ukoliko se koristi voda sa centralizovanih vodovodnih sistema potrebno ju je držati najmanje 5 minuta na temperaturi ključanja. Ako se koristi voda iz bunara, lokalnih izvora i slično, vodu treba prokuvati na temperaturi ključanja minimum 10 minuta. Nakon toga vodu treba rashladiti u čistoj, pokrivenoj posudi.

Da li je bezbjedno kupati se ili tuširati sa mutnom vodom?

Da, pod uslovom da se u toku kupanja ili tuširanja voda ne konzumira što je najčešći slučaj kod djece.

Ko je odgovoran da obezbjedi sigurnost vode za piće?

Preduzeća za vodosnabdjevanje su odgovorna za higijensku ispravnost vode za piće koju isporučuju potrošačima. Takođe su u obavezi da informišu javnost kada postoje problemi koji ugrožavaju kvalitet vode. Informacije se uglavnom daju preko medija, društvenih mreža i web stranica. Sistemi za vodosnabdjevanje podliježu zdravstvenom nadzoru i pod kontrolom su inspekcijskih organa. U okviru kontrole bezbijednosti, voda za piće se analizira na različite parametre među kojima se analizira i mutnoća.

Portal Analitika