Kako je saopšteno iz UMHCG, teorijska predavanja je pratio praktični dio koji je podrazumijevao radionice, prikazivanje filmova s pratećim diskusijama, vježbe i rad u grupama.
“Mladi s invaliditetom su se upoznali s modelima pristupa invaliditetu, filozofijom samostalnog života, uslugama podrške za život u zajednici, principima samostalnog življenja, samostalnim kretanjem i sredstvima za samostalnost, uticajem porodice, medija i društva na odnos prema invaliditetu i na prihvatanje invaliditeta, kao i drugim važnim stavkama u vezi s invaliditetom i samostalnom životu”, navode u toj organizaciji.
Školu je, dodaju, pratio interaktivan rad predavača sa učesnicima i učesnika međusobno.
“Ona je poslužila i kao mehanizam spoznavanja sebe samih, međusobnog zbližavanja s drugima, priča o ličnim iskustvima OSI, posebno onih koji žive po principima filozofije samostalnog života, uključujući i OSI koje žive samostalno, odnosno odvojeno od svojih porodica”, ističu u Udruženju mladih sa hendikepom.
Naglašavaju da su učesnici istakli veliko zadovoljstvo zbog učešća u Školi, ističući da bi ih trebalo češće organizovati i to, pored OSI, i sa njihovim roditeljima.
U Školi je učestvovalo 16 učesnika, a sprovedena je kao jedna od aktivnosti u okviru projekta PonOSIti, ravnopravni, uključeni!, koji je podržalo Ministarstvo rada i socijalnog staranja kroz Javni konkurs za NVO u 2019.